Trade-Marc: ‘The Marc Jacobs’

FashionNewsJune 2, 2019
Trade-Marc: ‘The Marc Jacobs’

‘Duygusal olmak’ Marc Jacobs’ın ilham aldığı noktalardan sadece bir tanesi… Bu kelimeye karşı verdiği değeri kariyeri boyunca görmek mümkün… Özellikle de günümüze kadar tartışma yaratan SS93 Perry Ellis koleksiyonu, bu koleksiyonun ardından Jacobs markadan atılmıştı… Ama bu karar aslında ismini moda dünyasına yazdırmasına sebep oldu. Tasarımcı $2 olan bir gömleği baştan yaratarak $300 değerinde ipek bir gömleğe dönüştürme yetisine sahip… Jacobs gördüğü her detaydan ilham alıyor, sokaklar, insanlar ve daha fazlası.

Tüm dünya Marc Jacobs’ın yeni markası olan Marc by Marc Jacobs için ayağa kalkmıştı… O zamanlar tasarımcı kendi markasının yanı sıra Louis Vuitton’da da trendler yaratıp kuralları yıkmaya devam ediyordu; monogram hayatımıza tekrar sokması gibi… March By Marc Jacobs olağan olanı ele alıp daha enterasan ve genç bir şekle getiriyordu ve NYFW’e yeni bir esinti getirmişti.

Markanın üretimi durdurmasından tam 4 sene sonra tasarımcı yeni markasını duyurdu. ‘The Marc Jacobs’ gizlenen detayları keşfetmek ve vintage mağazalardan ilham alan marka aynı zamanda da sürdürülebilir. Koleksiyon Jacobs’ın kendi arşivinden oluşuyor. ‘Trade-Marc; özel olarak tasarlanan stickerlar, anahtarlıklar, çoraplar ve şapkalardan oluşuyor. Bu detayların yanı sıra marka için daha da heyecan duymamızı sağlayacak şey ise Marc Jacobs’ın dahi arkadaşları işe marka genelinde yaptığı iş birlikleri; bu isimlerden bazıları ise; Juergen Teller, Sofia Cappola, graphic artist Milton Glaser ve Peanuts.

Ve şimdi tüm detaylara sahipsiniz. Her bir parçanın arkasındaki hikaye etiketin üstünde anlatılıyor ve o parçanın ne anlam verdiğini açıklıyor. Bu bir nevi tasarımcıyla bir diyalog oluşturmak demek.

Jacobs’ın arşivindeki LV parçalar veya fotoğraflar dışında aslında marka sadece nostaljiden ibaret değil. Kariyeri boyunca yaptığı öncü iş birlikleri ile de bunu kanıtlamayı başarıyor. İşte karşınızda 2019 Marc Jacobs.

Evine hoş geldin Marc!

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS