Netflix’le Yabancı Dil Öğrenme

Arts & CultureJanuary 22, 2021
Netflix’le Yabancı Dil Öğrenme

Yabancı diller, gün geçtikçe globalleşen toplumsal yapının bir sonucu olarak hayatımızda daha fazla kendisini gösteriyor. Netflix yapımlarını İngilizce’den Japonca’ya kadar birçok farklı dildeki dublaj ve altyazı seçenekleriyle yayınlıyor. Bu sizce de yabancı dil öğrenmenin yeni bir yöntemi değil mi? İngilizce’den Japonca’ya 30’un üzerinde farklı dildeki dublaj ve altyazı seçenekleriyle Netflix yeni dil kursunuz olmaya aday.

Peki kursa nasıl başlıyoruz? İlk adım; daha önce izlediğiniz yabancı dilde bir yapımı tekrar izlemek. Söz konusu yapımın işleyişine hakim olacağınızdan söylenenler ile gidişat arasındaki bağlantıyı kurmanız ve yeni kelimeleri haznenize kazandırmanız kolaylaşır.

Eğer daha önce izlemediğiniz bir yapım eşliğinde dil öğrenmek istiyorsanız ve ne izleyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu bir ülkenin adını yazabilirsiniz. Böylece o ülkede üretilen yapımları bir arada görebilir ve o anki modunuza göre seçim yapabilirsiniz.

İzleyeceğiniz yapımı belirledikten sonra altyazı ve dublaj seçeneklerini ayarlamalısınız. Bir yapımı kendi dilinde izlemenin yabancı dil hakimiyetimizi çok daha kuvvetlendirdiği hepimizin bildiği bir gerçek. Aynı zamanda belli bir süre sonra türkçe altyazılar eklemek yerine izlediğiniz yabancı dili hem işitsel olarak kavramak hem de söz konusu dile görsel olarak hakim olmak isterseniz, izlediğiniz dilde altyazılar ekleyerek dil öğrenme serüveninizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kullanışlı bir başka seçenek de sesli betimlemelerini aktif hale getirmek. Bu sayede öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanların sözlü şekilde belirtilmeyen davranışları; örneğin beden dilini ve mimikleri nasıl betimlediklerini duyabilir ve öğrenebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim; her Netflix hesabında 5 ayrı profil oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla eğer dil öğrenmek için her zaman kullandığınız profildeki altyazı ve dublaj ayarlarını değiştirmek istemiyorsanız, yeni bir profil oluşturabilir ve bu profilin ayarlarını öğrenmek istediğiniz dile göre yapabilirsiniz.

Yabancı dil becerilerinizi geliştirmek için birkaç öneri!

●      İngilizce – Stranger Things, Cobra Kai, Love is Blind

●      Fransızca – Call My Agent, La Revolution, Lupin

●      Portekizce – Girls from Ipanema, 3%, Airplane Mode 

●      İspanyolca – Elite, Luis Miguel, Cable Girls, 

●      Almanca – Dark, Babylon Berlin, We are the Wave

●      İtalyanca – Curon, The Life Ahead, The Beast

●      Korece – Crash Landing on You, It’s Okay to Not Be Okay, Kingdom

●      Japonca – Terrace House, Midnight Diner: Tokyo Stories, Alice in Borderland

●      Lehce – Ultraviolet, The Coldest Game, 1983

●      Hintçe – Sacred Games, Typewriter, Little Things

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS