Rick Owens ve Michèle Lamy

FashionJanuary 21, 2021
Rick Owens ve Michèle Lamy

Rick Owens, çığır açan koleksiyonları ona “The Lord of Darkness” takma adını kazandıran, Amerika doğumlu, Paris merkezli bir tasarımcı. Sayısız tasarımcıyı etkileyen gotik estetiği, siyah rengine olan vazgeçilmez tutkusu, cinsiyet ayrımı gözetmeyen yaklaşımı ile adeta ikonik benliğini moda severlere aktarabilmekte zorlanmadığı ortada. Kült benzeri statüsü sayesinde tasarımları belirsiz butiklerin raflarından hip hop’taki en sıcak isimleri giydirmeye kadar uzanan bir hitap skalasına sahip .

Modanın aykırı figürü Rick Owens’ın eşi Michèle Lamy ise Cezayir kökenli bir moda ikonu. Fakat vasıfları bir moda ikonu olmakla sınırlı kalmıyor, Lamy aynı zamanda bir giyim tasarımcısı, sanatçı, film yapımcısı ve restoratör. Owens’ın tasarımlarının ilham perisi olmak ve yarattıkları çarpık evrenin kuruluş sürecinde suç ortaklığı yapmak gibi kalitelere de sahip olmasıyla birlikte, Rick Owens’ın estetiğinin kendinikiyle buluştuğu noktaların yürüyen bir kanıtı haline gelmiş olduğunu söyleyebiliriz.

O ruhun bir parçası. Sanırım insanlar onun Pierre Berge olduğunu varsayıyor – eğer efsanevi Yves Saint Laurent terimleriyle düşünüyorsak – ama bence o daha çok bu efsanenin Catherine Deneuve karakterinden biridir. Harika bir ilham kaynağı ve harika bir vizyonu var. Her gün bilgisayar başında ve ofiste değil, dünyada ve dışarıda.

1990 yılında Lamy’nin o zamanki erkek arkadaşı tarafından tanıştırılmalarından bu yana Rick Owens ve moda tasarımcısı Michèle Lamy, moda endüstrisinin en güçlü çiftlerinden biri haline geldi. 18 yıldır birlikte, 13 yaşında evli olan yaratıcı ikili, Owens’ın mobilya serisinden müze retrospektiflerine kadar kariyerleri boyunca sayısız projede işbirliği yaptı.

Asla kötü kraliçe değildim, hayır! Daha çok yakışıklı prensini bekleyendim. Ama gerçekten beklemiyordum. Sanırım daha çok prensi almam gerekecek gibiydim. Ama beni daha çok baştan çıkaran her zaman “Binbir Gece” oldu. Bu benim hikayem.

Tuhaf çift, şimdiye kadar sahip olabileceğimiz en mükemmel çift gibi görünüyor. Owens eşcinselliği hakkında söylentiler olmasına rağmen, “Açıkçası, başlangıçta cinselliğimi sadece herkesten önce istediğim için gündeme getirmeye özen gösterdim. Michele ile birlikteydim ve birinin ona “bilirsin, sanırım kocanın eşcinsel olduğunu” fısıldaması fikrinden nefret ediyordum. Önce ben söyleyecektim. Kimsenin beni veya Michele’yi utandıracağını düşünmesini istemedim. ” Hem özel hayatta hem de işte birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamladıkları için cinsellik bir sorun gibi görünmüyor: “Bir faşist ve bir çingeneden birlikte bir savaş düzenlemesini istemek gibi” diyor tasarımcı, “O çok cömert. ve son tarihler konusunda çok esnek ve ben değilim. Zanaatkarlarla çalışmanın karmaşıklığını ve eksantrikliğini seviyor ve ben buna her zaman sabrım yok. Mobilya özelleştirilmiş, ezoterik, nadir malzemeler içeriyor. Bunu seviyor. “

İlk torununu yeni aramıza ağırlamış olan 75 yaşındaki Lamy ve 58 yaşındaki Owens yaşın estetiğe olan etkilerinin negatif olmasının zorunlu olmadığı bir dünyada yaşadığımızı bize hatırlatan bir çift. Moda dünyasının vazgeçilmez isimleri, birbirlerinin yaratıcılığı ile beslenip bizlere inanılmaz tasarımlar sunuyorlar ve umarız ki sunmaya da devam edecekler.

Güzellik her zaman cevaptır.

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS