Michelangelo’s Secret Drawing Room Set to Open for Public Viewing

NewsNovember 27, 2023
Michelangelo’s Secret Drawing Room Set to Open for Public Viewing

İtalyan heykeltıraş, ressam ve Rönesans döneminin en etkili sanatçılarından biri olan Michelangelo’nun 1530 yılında siyasi sebeplerden dolayı sığındığı Floransa’daki gizli misafir odası ilk kez ziyarete açılıyor. 

İtalyan heykeltıraş ve ressam Michelangelo’nun, dönemin güçlü Medici ailesiyle arasının bozulduğu zamanda Papa VII. Clement tarafından emredilen ölüm cezasından kaçarken kaldığı ve bu sırada yarattığına inanılan karalamaları içeren gizli bir oda resmi olarak halka açıldı. Michelangelo’nun 1530’da San Lorenzo Bazilikası’ndaki Medici Şapelleri’nin altındaki küçük odada saklanarak yaklaşık iki ay geçirdiği ve önceki eserlerini hatırlatan düzinelerce çizim yaptığı düşünülüyor. Yıllarca depo olarak kullanılan 10 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğindeki odada bulununan eserler, 1975 yılında Bargello Müzeleri’ni oluşturan beş müzeden biri olan Medici Şapelleri’nin yöneticisi olan Paolo Dal Poggetto tarafından müze için yeni bir çıkış kapısı oluşturmak istediği sırada keşfediliyor. 

Michelangelo, 10×3 metrelik odada yaklaşık 2 ay konaklaması, çok fazla çizim süresi anlamına geliyor. Eleştirmenler hala eskizleri incelerken, Michelangelo’nun bu duvarlara önceki eserlerini yeniden çizdiğini belirtiyor. Çizimlerin bir kısmı Sistine Şapeli’nde çizdiği figürleri anımsatırken, bir kısmı da Medici mezarındaki eserin unsurlarını yansıtıyor. 15 Kasım’da ziyarete açılan oda, 30 Mart 2024’e kadar ziyarete açık olacak. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS