Dior’un İlkbahar Yaz 2023 kadın koleksiyonu City of Lights’ta tasarımlarını dünya ile buluşturdu. Sergilediği koleksiyonunda feminenliğin gücünden ve başarısından ilham alan Maria Grazia Chiuri, adeta bir Paris haritasını gözler önüne serdi.

Chiuri, koleksiyonu oluşturmak için House arşivlerine dalarak bir Paris haritasında geziyor, bu haritanın rehberliğinde de Tuileries Bahçesi’ne gidiyor ve orada Catherine de Medici’yi buluyor… Doğal ve kıvrımlı feminen silüetlerin benimsendiği Barok dönemi kadın modasını sunan koleksiyon, gösterişli desenler ve koyu renklerden oluşuyor. O dönemde kadınların giydiği virago kollu, dantel yakalı ve düşük yakalı uzun elbiseleri koleksiyonda sıkça görmek mümkün. Chiuri bu detaylandırmayla uzun ve kısa elbiseler yaratırken, akıcı çizgiler ve altın telkari üzerindeki uzmanlığını da sergiliyor. Ayrıca o dönemin renk paletine sadık kalarak görünümlerin çoğunda siyah, beyaz, altın ve çiçek desenlerini kullanıyor. Koleksiyon aynı zamanda, De Medici için bir gelenek olan ceketleri ve uzun kabanları içeriyor. O dönem önemli bir oyuncu olan korse, Chiuri tarafından güncellenip yarı geometrik bir şekil alıyor. Bu tasarımlar, o döneme iltifat ettiği kadar izleyiciler için de bir görsel şölen sunuyor.

Maria Grazia Chiuri kadınların sahip olduğu moda gücünü, deneyimlerin ötesine geçen bir perspektifle moda camiasına sunuyor. Bu ikonik Dior defilesi kadınlar, Paris sokakları, Catherine de Medici ve onun Paris üzerindeki etkisini yansıtması açısından arşivlerde etkileyici bir yer ediniyor.