Chanel Fall RTW’24 – What goes around, always comes back around

FashionMarch 6, 2024
Chanel Fall RTW’24 – What goes around, always comes back around

Chanel Sonbahar RTW’24 koleksiyonunda moda evinin 1920’den beri temelini oluşturan esasları erselik bir temada, yün katmanların arasında bizimle buluşturuyor. 

Virginie Viard’ın gözünden sinematik bir sunumla karşı karşıyayız. Panoramik dev bir ekranın etrafında modeller plankların üzerinde yürüyüşe başlıyor. Arka planda romantik silüetlerin, hasır şapka detaylarının ve moda evinin kökenlerinin, Deauville’in peyzajının uçsuzluğunu görüyoruz. Katmanların derinliğinde, yumuşak materyallerin sıralandığı sıcacık bir koleksiyon bizi bekliyor. 

Koleksiyon Gabrielle Chanel’in kendi dolabının feminenliğini, sahil şeridinde kışın sert esintilerinin maskülenliğini alıyor. Geniş omuzlu, kalın ve yumuşak kumaşlar keskin bir şekil oluştururken Karl Lagerfeld’ın desenleri, örgü parçalara karakter katıyor. 

En göze çarpan doku kesinlikle yün. Çift parça takımların asil hissiyatı, yünün içinde adeta akan ipek gömleklerle tamamlanmış. Ev’in özgün görünümleri her zamanki zarifliğinde… 

Eskiyle yeninin ilişkisini seviyoruz, bu koleksiyona da otantik dokusunu katan etmenler var. Aksesuarlar, pastel tonlarda, oversize silüetlerde ya da tam da olmalarını beklediğimiz şekilleriyle görünümleri tamamlıyor. İkonlaşmış çantalar, renkli ipek şallar, uzun süet ve deri çizmeler Anouk Amiée’nin “A Man and a Woman” karakterine selam veriyor. Baştan sona Chanel’in neden ikonik bir ev olduğunu hatırlıyoruz.

Author: TUNGA YANKI TAN

RELATED POSTS