Tutkusunu mesleğine dönüştürebilen insanlara bayılıyoruz. Nicole ile yollarımız tam da bu noktada kesişiyor, Valenti’nin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuzda, “Son derece hırslı ve inatçıyım! Gencim ve beni heyecanlandıran bir şey yapmak istiyorum!” diyebilecek kadar açık sözlü. Onu, Valenti’nin SS19 koleksiyonu üzerinde çalışırken yakalıyoruz. 80’leri bambaşka bir gözle yeniden yorumladığı ilk koleksiyonu çoktan favorilerimiz arasında yerini almışken, siz de Nicole ile tanışmalısınız.

80’lerle aranda güçlü bir bağ var. Bu tutku nereden geliyor?

80’leri ve onu tanımlayan şatafatı hep sevmişimdir. Valenti’nin ilham kaynağı hem ailem hem de kadınlar ve erkeklere dair ideallerim. Ebeveynlerimin, dayılarımın ve büyükbaba ve annemin eski video ve fotoğraflarının çok yardımı dokundu! 80’lerde çıkan komediler ve müzikler de büyük bir ilham kaynağıydı.

80’lere dair en sevdiğin şey?

80’lere dair… O yılların cazibesini ve zenginliğini seviyorum. Kabarık saçlar, Cindy Crawford ve top modeller… Moda daha güzeldi; podyumlarsa modellerin insanları eğlendirdiği ve onlarla etkileşime girdiği bir sahneydi.

”80’lere dair… O yılların cazibesini ve zenginliğini seviyorum.”

Alışılmadık kumaşları 80’ler stili ile birleştiriyorsun, buradaki yaratım sürecinden bahseder misin?

Marangoni’de okuduğum üç yıl boyunca modaya dair bakışım ilginç kumaşları çeşitli siluetlerle harmanlamak oldu hep. Aklımdaki fikir 80’leri yeni kumaşlarla yorumlamak, bu silüetleri modern bir biçimde yeniden canlandırmaya dair denemeler yapmaktı.

 Valenti 80’lere ilişkin nüansları, her dönem koleksiyonlarına taşıyan bir marka mı olacak yoksa bu ilk koleksiyona özgü bir adım mı?

80’leri çok seviyorum. Bu dönemin etkisi hep olacak ama her şekilde Valenti hep büyümeye, evrilmeye devam edecek!

İlham perin?

Birçok ilham perim var. Cindy Crawford, Gia Carangi, Marcella Bella gibi İtalyan şarkıcılar, Donatella Rettore, Sophia Loren, Monica Vitti!

Bir film?

Carlo Vanzina’nın 1989 yılında yönettiği İtalyan filmi “Le finte Bionde.”

Bir kitap?

Alda Merini’nin kitabı “L’altra verità. Diario di una diversa.” Kendisi İtalyan bir şair, aforist ve yazar.

Gardırobunun vazgeçilmezi?

Vintage açık mavi Levis 501’im.

Sadece bir ayakkabın olsaydı…

Maison Martin Margiela’nın bilekte botu “Tabi.”

Telefonunun arka plan resmi?

Valenti’nin payetli ve kırmızı elmalı look’unun fotoğrafı.

En çok kullandığın kelime?

“Pazzesco” en çok kullandığım kelimelerden biri. Beni çok etkileyen veya gerçekten absürt bir şeyi tanımlamak için kullanıyorum.

Röportaj: Duygu Bengi
Fotoğraf: Marcello Arena
Stil Danışmanı: Riccardo Maria Chiacchio
 Grooming: Giulia Cortorillo
Model: Martina dalla Mora