Take This Waltz

Arts & CultureApril 16, 2023
Take This Waltz

Kendi isteklerimizin arasında kalmakla başkalarının isteklerini yerine getirmenin o ince çizgisinde Take This Waltz’da buluşuyoruz. Sarah Polley’nin yönetmenliğinde çekilen film; aşkın, arzunun ve biraz da belirsizliklerden ortaya çıkan karmaşıklıklara incelikle inerek; gizli saklı tutulan konuların kapısını aralıyor. 

Sarah Polley’nin 2011 yapımı filmi “Take This Waltz”, insan ilişkilerinin karmaşıklığını derin bir hikayeyle aydınlatıyor. Michelle Williams, Seth Rogen ve Sarah Silverman gibi ünlü oyuncuların başarılı performansları, hikayeye gerçekçi bir his katarak izleyiciyi etkisi altına alıyor.

“Take This Waltz”, neredeyse gerçeküstü sinematografiğiyle Toronto’da bunaltıcı bir yaz mevsimine doğru izleyiciyi götürüyor. Beş yıllık evli çift Margot ve Lou’nun yavaş yavaş bozulan evliliğine tanıklık ederken; Margot, tesadüfen iş gezisi sırasında yeni komşusu Daniel ile tanışarak tutkulu bir ilişkiye kapılırlar. Margot ve Lou arasında büyük sorunlar olmasa da, Daniel ile başlayan bu ilişki evliliklerinin çöküşüne yol açar.

Film ilerledikçe, Margot ve Lou’nun evliliğinin küçüklüğüyle paralel olarak duraksaması açıkça görülür. Margot’un hayali karakter gibi görünen yeni flörtü Daniel’in hayatına getirdiği yeni heyecanlar, onun gerçekliğini dahi sorgulatır. Hayatında başka kimseyi görmediğimiz, havalı ve özgür bir ressam olan Daniel, Margot’un kendini keşfetmesinin nedenidir aslında. Ancak, Margot Lou ile evliliğindeki sorunların büyük olmadığının farkında olup; Lou’yu üzmekten sakınarak birlikte olmak istediği Daniel ile arasına kalın bir duvar örer. Bunun ciddiyetini fark eden Daniel her ne kadar Margot’tan uzaklaşsa da anlayışlı ve saf bir yaklaşıma sahip olan Lou Margot’un Daniel’e olan ilgisini fark ettiğinde sonsuza kadar birlikte olma hayalini bir kenara bırakarak eşini gitmesi için özgür bırakır. 

Tüm olasılıklar, belirsizlikler, şüpheler, mutluluklar ve pişmanlıklarla birlikte kaderin çarkı yeniden dönerek Daniel ile yaşadığı üçlü hatta dörtlü birlikteliklerin ardından Margot en sonunda başladığı yere; yalnızlığı ile baş başa kalır ve böylece yalnızlığın mutluluğun özünü içimizde bulmaya teşvik eden bir sonla “Take This Waltz” bizleri tek başımıza bırakır.

“Take This Waltz” filminde anlatılan, mutluluğun keşfi yolculuğunun ilk adımının her zaman kendimizden geçtiği fikrinden esinlenerek, kendinizi keşfedeceğiniz ve mutluluğa adım adım yaklaşacağınız şarkılardan oluşan playlistimizle kalbinizin derinliklerinde kendi arzularınızı, mutluluklarınızı ve yalnız hissettiğiniz anların değerini anlayacağınız derin duygularla dolu bir yolculuğa çıkın.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS