Birkan Sokullu: A Youth Filled with Basketball Memories

UnframedJune 23, 2018
Birkan Sokullu: A Youth Filled with Basketball Memories

Birkan Sokullu ile bir yaz akşamı yollarımız kesişiyor, basketbol ile başladığı kariyerine oyunculuk ile devam etmesini; “Hayat siz planlar yaparken sizin için başka planlar yapıyor.” diye anlatacak kadar samimi. Nike’ın “Çık Oyna” kampanyası ile son günlerde basketbol ruhunu bize fazlasıyla hatırlatan Birkan’la daha fazlasını konuşmak için sabırsızız!

Basketbol tutkun nasıl başladı?

Çok küçük yaşlarda NBA maçlarını izler, sonra en yakın okulun sahasına gider onları taklit ederdim. Sokakta, ee,er yerde basketbol oynardım. Babam bu ilgimi görünce beni profesyonel bir takımın alt yapı seçmelerine götürdü. Seçmeleri kazandım ve 11 yaşında küçük takımla basketbol kariyerime başladım. O salona ilk çıktığım günkü hissimi unutamıyorum. İnanılmaz büyülenmiştim. O dönemler hayattaki en büyük tutkumdu. Sürekli profesyonel olma hayali kurardım. Bütün hayatımı bu hayal etrafına kurmuştum. Michael Jordan’lı Chicago Bulls takımının hayranıydım. Maçı yayınlanıyorsa gece kalkar izlerdim. Çocukluğum, gençliğim hep basketbol camiası içinde geçti. Profesyonellik seviyesinde 1 yıl oynadıktan sonra bir karar verdim ve benim için spor olarak kalmasının daha doğru olacağını düşündüm. Fakat üniversite bitene kadar okul takımında yer aldım. Ve okul bittikten sonra artık düzenli bir takımda oynamayı bıraktım.

Şu an hayatında nasıl bir yer kaplıyor?

T-shirt: NIKE / NIKE.COM Pantolon / Trousers: LORO PIANA

Basketbola olan sevgim hala devam ediyor. Haftada birkaç kez tek başıma oynuyorum. Bazen de arkadaşlarımla denk geldiğimizde maç yapıyoruz. Her zaman hayatımda yeri olacak. Salonda vakit geçirirken sadece oyuna odaklanıyorum. Meditatif bir hali var benim için. Takım sporu uzun süre yapan biri için disiplin ve paylaşmayı öğrenmiş olmak hayatın her yerinde insana mutluluk getiriyor. Sonrasında yaptığın meslekte o kültürün katkılarını hep hissediyorsun. Oyunculukta da tam olarak bunu yaşadığımı söyleyebilirim. Ayrıca iyi bir izleyiciyim. EuroLeague ve NBA’in de sıkı takipçisiyim. İzlemek de çok keyifli benim için.

“Çık Oyna” kampanyasında yer aldın. Spor yapmak senin hayatına, çevrene nasıl bir katkı sunuyor?

Spor yapma oranlarının ciddi şekilde azaldığı bir dönemdeyiz. Çık Oyna kampanyasında insanları spor yapmaya teşvik etmek istedik. Hem fiziksel hem de mental olarak hep pozitif yansımaları oldu benim hayatımda sporun. Küçük yaştan itibaren böyle bir alışkanlık edinmiş olmamdan dolayı mutluyum.

Seni oyunculuğa yönlendiren şey ne oldu?

Hayat siz planlar yaparken sizin için başka planlar yapıyor. O dönemlerde hiç böyle bir fikrim olmamasına rağmen bu mesleği karşıma çıkardı. Bu işin tadını alınca vazgeçememe durumunu yaşadım. Yani bu işe karşı bir yönelme ya da yönlendirilme içinde değildim. Tamamen karşıma çıkan bir şans oldu. Aslında kamera arkası eğitimi almıştım fakat kendimi birdenbire kamera önünde buldum ve üzerine çalışıp denemek istedim. Oyunculuk yeteneğim olduğunu öğrenmiş oldum. Sonrasında devamı geldi… Günün sonunda sevdiğim işi yapabildiğim için şükrediyorum.

”Canlandıracağımız karakterin psikoloğu oluyoruz aslında. Ben tüm bu süreçte sürekli karakteri düşünür hayal ederim. Geçmişini bu gününü, travmalarını…”

T-shirt: NIKE /NIKE.COM Slip: CALVIN KLEIN Jean: SHOPIGO Sneakers: NIKE / NIKE.COM Saat / Watch APPLE

Mesleki seçimlerinin odağına hayattaki beğenilerini koyabilenlerdensin. Bu durumun dışarıdan sanıldığının aksine daha büyük bir özveriyi beraberinde getirdiğine de biliyoruz. Senin hikayende süreç nasıl ilerledi?

Kendi beğenilerime uygun bir işin içinde olabilmek oldukça sabırlı olmamı gerektiren bir durum. Mesleğe başladığım günden beri tüm seçimlerimi bu yönde yapmaya çalıştım. Bu yüzden bazı dönemler uzun süreli aralıklar verdiğim oldu. Tabi bir taraftan da bu meslekte öngörülen durumların yolda değiştiğini, zaman zaman beraberinde hayal kırıklığı yaşattığını da biliyorum. Tüm bu öngörülemez durumun içinde bu tavrı koruyabilmek, kendi beğenilerini işin içine yerleştirebilmek bazen oldukça güç. Ama ben mecbur kalmadığım sürece bu fikirden vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Bir karaktere hazırlanmanın oyunculuğun en keyif aldığın süreci olduğunu söylüyorsun. Rolü kabul ettiğin andan ilk sete kadar geçen süreci anlatır mısın? Sana sunulan rolü hangi kriterler paralelinde değerlendiriyor, nasıl bir ön hazırlık sürecine giriyorsun?

Karaktere hazırlanmak beni çok heyecanlandırıyor. Yaptığım çalışma biraz bulmaca çözmek gibi. Senaryoyu didik didik edip, karakteri farklı bakış açılarından analiz etmeye çalışıyorum. Canlandıracağımız karakterin psikoloğu oluyoruz aslında. Ben tüm bu süreçte sürekli karakteri düşünür hayal ederim. Geçmişini bu gününü, travmalarını… Karakterin motivasyonunu çıkardıktan sonra kafam rahatlar ve sette rötuşlarını yaparım. Bu işlerin hepsini set başlayana kadar bitirmek isterim.

İnternet oyuncular için bir özgürlük alanı sağladı mı?

Kesinlikle öyle olduğunu düşünüyorum. Televizyon izleyicisinin alıştığı ritmin dışına çıkıp daha özenli ve sıkı hikayeler anlatılabilen işler yapılmaya başladı. İş kalitesinde fark oluştu. Uzun senaryolarla kısa zamanda yetiştirilmeye çalıştığımız TV işlerinden sonra çalışan her departmandaki insanlar için çok iyi bir alternatif de oldu.

Forma / Uniform: NIKE / NIKE.COM Şort / Short: BURBERRY Terlik / Slipper: NIKE / NIKE.COM

Değişen ekran kullanma alışkanlıklarını sen nasıl yorumluyorsun?

Alternatifli bir ekran sistemi seyirci için de büyük bir lüks oldu. Bu yeni mecralardaki seçkilerin kalitesine bağlı olarak değişiyor tabii. İçeriği iyi olanları ben de izliyorum ve çok iyi seçkilerle karşılaşıyorum.

İyi bir dizi için hangi koşulların sağlanmasını beklersin?

Önce çok iyi bir hikayeniz ve senaryonuz olmalı. Süresi 45-50 dakika civarında tutulmalı. Bu uzun senaryolarda bu kaliteyi sağlayabilmek oldukça zor olmasına rağmen çok güzel şeyler okuyoruz zaman zaman. Dünyayı kurabileceğine inandığım, mümkünse ekiple ve oyuncuyla iletişimi iyi olan bir yönetmen olmalı. Ayrıca ben işlerin proje tasarımını da çok önemsiyorum. Çok iyi proje tasarımı yapılmış işler de izliyoruz. Bence bizim sektörde işlere bu konuyla ilgili daha fazla özen gösterilmeli diye düşünüyorum.

Sıradaki projen Yaşamayanlar, Türkiye’nin ilk vampir dizisi. Çekimleri tamamlamak üzere olduğunuzu biliyoruz, bizi nasıl bir görsel, nasıl bir hikaye bekliyor? Neler anlatmak istersin?

İlk kez ülkede böyle cesur bir işin yapılıyor olması heyecan verici. Seyirciye çok iyi görsellikte bir iş izleteceğimizi tahmin ediyorum. Henüz ben de birkaç sahne haricinde bir şey izlemedim. Fakat şunu söyleyeyim görsel anlamda seyirci tatmin olacaktır. Güzel bir senaryomuz, iyi bir yönetmenimiz, iyi bir oyuncu topluluğu ve iyi yazılmış karakterler var. Bu parçalar birleştiğinde ortaya güzel bir iş çıkacağını düşünüyorum.

Daha önce hiç “vampir dizisi” takip etmiş miydin?

Daha önce 2-3 tane vampir filmi dışında vampir işi izlememiştim. Yönetmenimizle iş başlamadan önce toplantılar yaptık ve kendisi beni hem karakter hem hikaye hem de kuracağı dünya konusunda ikna etti ve bu süre zarfında oldukça fazla fantastik iş izleme fırsatım oldu. Yaşamayanlar sayesinde fantastik film tarzıyla ilgili oldukça fazla bilgi edindim. Bir oyuncu olarak kariyerimde bu tarzda bir işin olması fikri de beni heyecanlandırdı.

Bir oyuncu olarak en büyük hayalin?

Cannes’da bir ödül hiç fena olmazdı! (Gülüyor)

Seyahatin en büyük tutkularından biri olduğunu biliyoruz. Seni en çok etkileyen şehirden bahseder misin?

Polo: BALENCIAGA / GALLERIES LAFAYETTE Sweatshirt: FREEDOM OF SPACE / SHOPIGO Jean: MARTINE ROSE / SHOPIGO Sneakers: NIKE / NIKE.COM

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Her fırsat bulduğumda boşlukları değerlendirip bir yerlere kaçmaya çalışıyorum. Oldukça fazla şehir gördüm ama mimari ve sanat açısından Roma, yaşam biçimi ve insanların birbirlerinin özgürlüğüne gösterdiği saygı ve medeni halleri açısından Berlin’den etkilenmiştim.

Kısa kısa…

En çok sipariş ettiğin yemek?

Levrek Teppanyaki ve buharda pirinç.

Hangi web sitesi günlük radarında?

Trip Advisor.

Defalarca izleyebileceğin film?

Fight Club.

Sinemadaki en iyi kitap uyarlaması?

Godfather.

Asla vazgeçemeyeceğin bir uygulama?

TIDAL

Hangi şarkı hiç durmadan çalabilir?

Hangi şarkı bilemedim ama bir Miles Davis albümü hiç durmadan çalabilir.

Sabah rutinin?

Kahvaltı sonrası kahve ve müzik.

Gömlek / Shirt: FENDI

Röportaj: DUYGU BENGİ
Moda Direktörü: BURAK SANUK
Fotoğraf: BURCU KARADEMİR
Saç: ENGİN ÇAKMAK
Makyaj: ONUR BAYRAM
Fotoğraf Asistanı: İBRAHİM ERDAL
Fashion Team: ARIN TUNÇ, BARIŞ KARTAL, MELİS AL
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS