Zuckerberg’ten Zuck Bucks Hamlesi 

NewsApril 14, 2022
Zuckerberg’ten Zuck Bucks Hamlesi 

Facebook’un çatı şirketi Meta, her geçen gün daha yaygın hale geldiğinden hepimizinin er ya da geç sanal dünyaya gireceği bir gerçek. Şimdi şirket, “Zuck Bucks” olarak adlandırılan yeni para birimini tanıtıyor. Merak etmeyin Zuck Bucks bir kripto para değil! 

Meta’nın Black Mirror bölümlerini andıran vizyonu ve uygulamalarıyla her geçen gün sanal dünyaya daha da yakınlaşıyoruz, hal böyle olunca bu tür haberlere maruz kalmamak imkansız oluyor. Financial Times’ın haberine göre Zuck Bucks, kripto paradan ziyade uygulamalarda kullanılabilen ve şirketin kontrolünde olacak bir ödeme birimi olarak tasarlanıyor. Kripto para olmamasının sebebi ise para biriminin, blok zincirine dayalı bir kripto biçimi olmayacağı. Bunun yerine, Zuck Bucks’ın basit uygulama içi jetonlar olarak çalışması planlanıyor. 

Bu, Zuckerberg’in ilk para birimi girişimi değil. Meta, dijital para birimleriyle başarılı olmayan bir deneyime sahip. Facebook’un 2019 yılında bir kripto para birimi oluşturma girişimi olan Libra, düzenleyici ve ticari tepkilerle karşılaştıktan sonra satıldı. Daha sonra Diem olarak yeniden adlandırılan Libra projesinin blok zinciri tabanlı olmasının aksine, merkezi olarak kontrol edilen bir para birimi olan Zuck Bucks’ı göreceği. Yeni sanal para birimi hala erken geliştirme aşamasında olmasına rağme çalışanlar Zuck Bucks olarak adlandırıyor. Zuckerberg’in kısaltmasından ve para anlamına gelen “bucks” kelimelerinden oluşan yeni para birimi alternatif gelir akışları bulmanın tek yolu değil. Nitekim Mark Zuckerberg geçen ay NFT’lerin Instagram’a geleceğini duyurmuştu. 

Black Mirror izleyenler, insanların davranışlarına göre ödüllendirildiği ve puanlandırılıp ceza verildiği bölümü hatırlar. The Guardian’ın haberine göre kullanıcılara başarılara, genel kişiliklerine, mesleklerine bağlı olarak verilen “sosyal belirteçler” yani social tokens ve “itibar belirteçleri” yani reputation tokens içeriyor. Meta’nın sanal para birimlerinin, Facebook’a katkısı için ödül olarak verilen jetonlar ve Instagram’daki içerik oluşturucular için jetonlar da dahil olmak üzere birkaç çeşitte olacağı konuşuluyor. 

Facebook ve Instagram’ın TikTok gibi diğer sosyal medya platformlarından artan rekabetle karşı karşıya kalmasıyla Meta’nın yeni para birimi çabası çok da şaşırtıcı bir hamle değil. Muhtemelen başarısız kripto para girişiminin akabinde piyasaya girmek için kolları sıvıyor. 

Sosyal medyada aktif olmayan Zuckerberg yerine Elon Musk olsaydı bunun reklamını meme olarak her yerde paylaşırdı. Zuckerberg’in bir sosyal medya devi olmasına rağmen sosyal medyayı sık kullanmama çelişkisi, Meta haberlerinin dev bir fenomen olmasını engelliyor.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS