Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı

NewsNovember 26, 2018
Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı

Yıldız Moran, lise son sınıfta yurt dışına fotoğraf eğitimine giderek ve 3 yıl sonra kendi sergisini açarak Türkiye’deki ilk kadın fotoğraf sanatçısı olarak yer alıyor. İşte Yıldız Moran’ın hikayesinin başladığı yer. Sanat tarihi uzmanı dayısının ona İngiltere’de eğitim almasını söylemesi üzerine fotoğrafçılık kariyeri başlıyor ve ilk sergisini Cambridge’de açarak diğer beş sergisi için ilk adımı atıyor. 1950’lilerin önemli fotoğrafçıları arasında yer alan Yıldız Moran tam 12 yıl boyunca hikayeleri bir fotoğraf karesine sığdırıyor.

Türkiye’ye döndükten sonra, Anadolu’da ki çalışmalarına ağırlık vererek fotoğraftaki evrensel dili, kendi bakış açısıyla anlatan Moran, “zamansız” fotoğraflarıyla tek başına ekol halini alıyor. Doğu’nun geleneği ile Batı’nın estetiğini başarıyla fotoğraflarına yansıtarak, siyah beyaz fotoğrafların da insanları ve coğrafyaları , kendine özgü yorumuyla geleceğe taşıyor.

Merih Akoğul’un küratörlüğünde gerçekleşen “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisi, sanatçının doğa, soyut, manzara, portre, yaşam gibi farklı konuları bir araya getiren fotoğraflarını sergiliyor. Eczacıbaşı tarafından üstlenilen sergi 24 Kasım 2018–12 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde.

 

Author: Maya Bakkaloğlu

RELATED POSTS