Son zamanlarda sık sık duyduğumuz, hayatımıza yeni giren bir terim olan Metaverse, hızla farklı sektörlerde yer edinmeye başladı. Gördüklerimizin ve bildiklerimizin daha ötesinde bir gerçeklik diyebileceğimiz, sanal bir dünya olan Metaverse, aklımıza gelebilecek her alanda hızla ilerleyerek sanal başarılara imza atıyor. Bu alanlardan biri de yeniliklerin öncüsü olduğuna inandığımız moda sektörü.

Hermes markasının ikonikleşmiş ve her yıl sınırlı sayıda özel üretilen, el yapımı çantası Birkin’e herkesin ulaşması artık çok kolay, tabii sanal bir dünyada ulaşmak. Mason Rothschild ve Eric Ramirez adlı sanatçılara ait Baby Birkin NFT projesini takip eden MetaBirkin projesi; Aralık ayı başında Miami Art Basel’da ilk kez yayınlandı, etkisi ise gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Şaşırtmasız moda sektöründe anında yankı uyandıran bu sanal çantalar, OpenSea sayfasında almak isteyenler için kripto para değeri ile satışta.

Birkin çantalarının seçkinliği, dijital girişimcilik ve daha sürdürülebilir bir vizyonla birleşiyor. Rothschild bu proje için 100 farklı Birkin çantası oluştururken, güncel renklere ve grafik tasarımlara da yer veriyor. Dali, Goya, Vincent van Gogh veya Leonardo da Vinci gibi sanatçıların eserlerine ve aynı zamanda farklı hayvan desenlerine de yer veriyor sanatçı Rothschild. Bu sanal çantalar oluşturulurken sahte kürk kullanılıyor, bunun esas amacı ise; daha sürdürülebilir bir modaya iz bırakmak ve cruelty-free yenilikçi ürünlerin sanal dünyada üretilmesi için öncü olmak. Sanatçının asıl amaçlarından biri ise kürk alternatiflerine olan ilgiyi arttırmak. Orijinali 1984 yılında üretilen moda sektörünün en prestijli çantası sayılan Birkin’e saygıyla atıfta bulunan Rothschild “Bu benim ikonlaşan bir çantaya kendi sanatsal bakış açım, benim remiksim.” olarak açıkladı.

MetaBirkin’lerin fiziksel olarak gerçek olmadığını ve markadan bağımsız sanal bir çanta olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu gerçekliğin ötesinde MetaBirkin’lerin neredeyse gerçek Birkin fiyatında satılması ise beklenmeyen bir durum oldu. Hermes markasında 9.000 ile 500.000 dolar arasında satılan bu çantaların MetaBirkin versiyonunun değeri 40.000 doları buldu.

Teknoloji çağı ile hayatımıza giren NFT, Metaverse, crypto gibi yeni nesil sanal gerçeklik dünyası uzun bir süre daha bizlerle olacağını çoktan belli ederken, girdiği farklı sektörlerde de büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Metaverse; her ne kadar büyük ve yeni bir sektör olsa da, asla Birkin gibi özel üretim çantaların fiziksel olarak elde tutmasının hissini veremeyecek.

Lüks moda sektörü yerini yakın zamanda Metaverse’e bırakacağına inanmasak da güçlü bir rakip olduğu inkar edilemez bir gerçek.