Break My Soul Antikapitalist Bir Marş Mı? 

MusicJuly 4, 2022
<strong>Break My Soul Antikapitalist Bir Marş Mı? </strong>

6 yıllık aradan sonra gelen ilk şarkısının 90’lar havasını taşımasının yanı sıra 9-17 sistemini eleştirmesiyle Beyoncé bu haftanın öne çıkanlarından. Kapitalist zaferden payını alan başarılı şarkıcı ve iş kadını içinde büyüdüğü ekonomik sisteme karşı sırtını döndü.

21.yüzyılın en büyük figürlerinden birinin “İşimi yeni bıraktım” ve “Dokuzda çalış, sonra beşi geçe” şarkısını söylediği Break My Soul, pop kültürün işçi hakları marşı olacak. Yaklaşık yarım milyar dolar değere sahip ve 9-17 geleneksel bir işte çalışmamış birinin antikapitalist olarak adlandırılması ve bir işe sahip olmanın şık olmayan doğası hakkında insanları işlerini bırakmaya teşvik etmesi samimi mi tartışılır ama ne olursa olsun küçük bir ülkenin gayrisafi milli hasılasına sahip birinin işçi sınıfıyla dayanışmasını ve “büyük istifa”yı desteklediğini gösteriyor.

Şarkı çok çalışmaktan ve işten ayrılmak istemekten bahsediyor ki bu da muhtemelen çoğumuzun yapmak istediği bir şey. Mevcut ekonomik kriz ortasında yapılacak en akıllıca şey olmasa da Queen B ilham veriyor. Ama siz yine de çok gaza gelmeyin, nitekim söz konusu kişi dünyanın en zengin 5.kadını. 

2021’de Beyoncé, bir sonraki çalışmasının pandemi sonrası özgürlüğe odaklanacağını ima etmişti. Harper’s Bazaar’a, “Geçen yıldaki karantina ve adaletsizlikle birlikte hepimizin kaçmaya, seyahat etmeye, sevmeye ve tekrar gülmeye hazır olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bir rönesansın ortaya çıktığını hissediyorum ve bu kaçışı mümkün olan her şekilde beslemenin bir parçası olmak istiyorum.” sözleriyle aslında yeni albümün ismine göz kırpmıştı. 

Beyoncé topluma bir ayna tutarak iş karşıtı hareketin bu değişen kültürü işlerine yansıtmak istiyor. Bu şarkıyı tekrar tekrar dinleyip işyerine istifamızı teslim edecek miyiz? Hayır. Ama dans edip “You won’t break my soul” diye kulüplerde muhtemelen bağıracağız. 

“Work by nine, then off past five. And they work my nerves, that’s why I cannot sleep at night.”

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS