Yangın Akvaryum

MusicJuly 18, 2022
Yangın Akvaryum

Sözlerinde özlediğimiz depresifliği, yüksek başlayıp çaktırmadan düşen temposu, türlerin karışımı ve kısmen politik yanıyla Büyük Ev Ablukada’nın yeni şaheserine hoş geldiniz. 

Sonbaharda kavuşacağımız Defansif Dizayn albümünün bir nevi ön gösterimi olan single’ı Yangın Akvaryum 8 Temmuz’da yayınlandı. “Yine değişik, yine bize benziyor” sözleriyle şarkıyı tanıtan grup, ayrıca albümden önce bir şarkının daha yayınlanacağı müjdesini veriyor. 

Yangın Akvaryum’a dönersek, şarkı bu yüzyılın içinde kendi yolumuzu bulma hikayesinden ibaret. Tame Impala ve Tyler The Creator gibi isimlerden ilham alındığı belli olan ve punk esintileri duyduğumuz şarkı “Üç tarafım denizlerle çevrili ama yüzüm duvara dönük” ve “Nefes alan çok, kurtuldum sanan geride kalıyor, korkma sönmez bu yangınlar” sözleriyle siyasi olduğunu belli ediyor. Belki de taraf belirtmeden bizi ve içinde bulunduğumuz durumu anlatıyor. Sanki hepimiz yangın akvaryumun içindeyiz ve trajikomik bir haldeyiz. Defansif Dizayn albümü için de konser formatı için de heyecanlandıran parçada Büyük Ev Ablukada evrenine yeni giren enstrümanları özellikle introda duymak mümkün. Şarkının son sözlerinde vurgulandığı gibi şarkı da adeta yanarak başlayıp sönerek bitiyor. Grubun yeni şarkısı yer yer caz ezgileri, yer yer Daft Punk vari dokuşularla yeni bir devire yön vereceklermiş gibi. 

Son albüm Fırtınayt’la bıraktığımız yerden coşmaya devam edeceğimiz ve canlı performansların arşa çıkacağı yeni albüm için beklemedeyiz. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS