Kariyeri boyunca farklı birlikteliklerle ve solo olarak, türleri birbiri içinde eritip tamamen kendine ait bir dil haline getiren ve her projesinde farklı bir tondan derinliklerimize akan Damon Albarn geçtiğimiz Haziran ayında yeni solo albümü “The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows” un müjdesini vermişti. İzlanda’nın doğasından esinlenerek kayıp, yas, kırılganlık ve yeniden doğuş temaları etrafına şekillendirdiği 11 şarkılık projenin Haziran ve Temmuz ayındaki teklilerini takiben üçüncü teklisi ise Eylül ayının başında geldi.

When the night patterns the room

And black sands return

I will drift away from land

As the sky begins its burn

Only you, darling, can call me back in

Dörtlüğü ile Paticles’ın açılışını yapan Albarn’ün sembolik ve şiirsel sözlerine atmosferik ve pastoral notalar eşlik ediyor.

Karantina sürecinde İzlanda’nın eterik kıyılarında karanlık bir yolculuğa çıkan ve yolun sonunda hala saf bir ışık göründüğüne dair inancını tazeleyen Albarn, bu albümde bir önceki solo projesi Everyday Robots’da kulaklarımızdan zihnimize giren şehir kalabalığını ve kaotikliğini geride bırakarak bizlere keder ve umudun melankolik bir karışımını sunuyor.

The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows’un hazırlıklarını Şubat ayında bitiren Damon Albarn bitmek bilmeyen bir üretkenlik içinde olsa gerek ki geçtiğimiz günlerde de Gorillaz’ın yine bol işbirlikli ve kendine has tarzında bir EP yayımlamıştı. Özlediğimiz Blur sounduna dönmek ve yeni işler duymak isteyenler içinse Albarn’un grubun davulcusu Dave Rowntree ile görüştüğü ve gelecek günlerde olası bir reunion haberi alabileceğimiz müjdesini vermek isteriz!

12 Kasım’da tamamı yayımlanacak albümün son single’ı Particles’ı dinlemek için linki takip edebilirsiniz.