Who Is The Lucky Rabbit?

NewsApril 24, 2019
Who Is The Lucky Rabbit?

2014 yazında Whitney Museum of American Art ‘ta açılan Jeff Koons ‘un retrospektifi, ziyaretçileri sanatçının en ünlü eserleri tarafından karşıladı. 1989-1991 yılları arasında yapmış olduğu “Made in Heaven” serisinde yer alan seksüalite kritiklerin eserleri pornografik bir bakış açısı ile yorumlanmasına sebep olmuştu. Bu seride Basket Balls, Giant Yellow Balloon Dog, Michael Jackson & His Chimpanzee adlı eserleri de bulunuyor. Ve dahası 3 metre uzunluğunda, dökme alüminyumdan yapılmış adeta kendi yerçekimine sahip bir şekilde duran dev PLAY-DOH (1994-2014) da bu sergideydi…

Ama belki de serginin en önemli işi 3 metre yüksekliğinde paslanmaz çelikten yapılmış tavşan heykeli sanatın ve nesnenin dönüştürücü gücünü  anlamak için anahtar bir haline gelerek son üç yıl içinde çağdaş sanatın bir simgesine dönüştü… Jeff Koons’un eseri Rabbit, İspanya’daki Guggenheim Müzesi Bilbao, Paris ‘teki Centre Pompidou, Londra’daki Tate Modern Chateau de Versailles, geniş ve Chicago Çağdaş Sanat Müzesi dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi müze sergilerinin yıldızı oldu.

3 metre, paslanmaz çelikten oluşan “Rabbit” heykeli müzayede ile satışa çıkarılmaya hazırlanıyor. Bu satışın $70.000.000 olarak belirlenmesi bekleniyor.  Sanat dünyasına girişi 1970’lere dayanırken Koons’un bu eseri sadece döküm detayları ile değil aynı zamanda tavşan figürünün Jeff Koons’un kariyerinin dönüm noktası olarak belirlenmesi ve aynı zamanda Koons’un balon hayvanları serisinin de çalışmalarını bu eser sonrası başlattığı söyleniyor.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS