Whatever You Want Until It Rings Right w/ Burç Akyol

FashionDecember 9, 2023
Whatever You Want Until It Rings Right w/ Burç Akyol

Burç için moda hayatın ta kendisi! Yaptığı her şey moda ile ilişkili. Bu onu hayata bağlayan, bir tutku, bir yaşam tarzı. Modayı bireysellikten çok uzak bir yere koyuyor. Toplumla bir uyumlanma hali olarak yorumluyor. Kendini bulma değil de gösterme hali gibi… Kendinizi daha rahat, daha öz güvenli hissettiğiniz bir alan. Bu evrende hayal kırıklığı yer yok. Sadece daha dürüst olmak ve inandığı tüm o duygu durumlarına daha yakın bir gerçeklik yaratma arzusu var.

Moda üzerine hayal kurmaya ilk ne zaman başladın?

Burç Akyol: Sanırım yedi veya sekiz yaşlarındaydım, belki biraz daha sonra, Emmanuel Ungaro ve John Galliano’nun televizyondaki şovlarını keşfettiğimde. Bir gün çok geç saatlerdeydi ve sanırım ilk olarak Dior Homme için Hedi Slimane’ın gösterisiydi. Parçalara ve benim gibi görünen genç insanlara baktım. Gençlerdi, benim giymek istediğim şeyleri giyiyorlardı. Bence bu, modayı anladığım ilk an oldu.

Senin için moda neyi ifade ediyor?

Burç Akyol: Her şey? Bence her şey. Bu, benim düşünme tarzım. Bu, yeme tarzım. Hayal etme tarzım. Yaptığım her şey, modayla ilişkili. Modadan çok uzak bir şey olsa bile, hala moda ile ilişkili oluyor. Benim için moda, bir yaşam biçimi. Uyanıp kalktığınız andan yatana kadar aklımda dolaşan bir şey. Bir tutku.

Bireyselliğin bir tanımı olarak modayı nasıl yorumlarsın?

Burç Akyol: Garip olan şu ki, modanın bireysellikle hiç ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Aksine, bu, kendinizi bir topluluk içinde kendinizi bulmak, aslında ‘Ben de buradayım’ demek için kullandığınız bir şey. Güzel bulduğunuz her şeyin kişisel bir çevirisi gibi. Dünya tarafından nerede olduğunuzu, kiminle olduğunuzu, ideallerinizin neler olduğunu tanımasını beklediğiniz bir şey gibi. Bir bakıma kültür gibi. Yani, bireysel olduğunu düşünmüyorum. Toplumsal bir şey olduğunu, ortak bir şey olduğunu düşünüyorum.

Burç Akyol tasarımında cinsiyet kimliklerinin ötesinde bir yaklaşım var, bu tasarım anlayışını nasıl anlatırsın?

Burç Akyol: Nasıl anlatacağımı bilmiyorum… Gerçekten giysilerin cinsiyeti olmadığını düşünüyorum. Tüm hayatım boyunca böyle hissettim. Bu, gençken çok zayıf olmamla başladı, bu yüzden üzerimde bir paraşüt gibi durmayacak tek pantolon, kadın giyim markalarının pantolonlarıydı. Ve bunlar sadece düz, normal pantolonlardı. Eğer böyle düşünüyorsanız, bir mağazaya girersiniz ve üzerinizde iyi göründüğünü düşündüğünüz bir şey bulursunuz ve giyersiniz, ve o an itibarıyla etiketler kaybolur. Sadece çok normal bir yaklaşım haline gelir, ve bence öyle olmalı. Ben bunu cinsiyetsiz, gender-fluid bir fikir olarak görmüyorum. Sadece sevdiğim ve giymeyi sevdiğim giysiler olduğunu ve parçalara öyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum, bir etiket taşıması gerekmemeli. Sadece kendinize giymek istediğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz ve kendinize güvendiğiniz bir şey olmalı.

Giyinmeyi bireysel bir ifade biçimi olarak ele aldığımızda, moda bize nasıl bir alan sağlıyor?

Burç Akyol: Moda hakkında sevdiğim şey, giysilerle oynayabileceğiniz, beğendiğiniz şeylerle oynayabileceğiniz, kimlikle, kimliksizlikle oynayabileceğiniz güvenli bir alan sunmasıdır. Bazen giyindiğinizde sizi düşünceleriniz veya fikirleriniz hakkında ipucu vermeden, tamamen anonim hissetme fikrini seviyorum. Her türlü ifadenin her zaman bir grup içinde daha iyi çalıştığını düşünüyorum. Yani, 80’lerde İngiliz punk modasını düşündüğümüzde, bir grup vardı ve bir alt kültürdü. Yani her zaman bir topluluk içinde ve içinde yer alır. Bu nedenle, moda hakkında ve her türlü moda hakkında sevdiğim şey, güvenli bir alandır. Adeta küresel bir atölye gibidir, deneme yapabilir, oynayabilir, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, doğru tonu bulana ve doğal sesinizi bulana kadar. Bunu böyle düşünelim.

Burç Akyol tasarımlarının DNA’sını nasıl tanımlarsın?

Burç Akyol: Bu çok garip çünkü kendimi tanımlamamı istiyorsunuz ve kendi markama sahip olmanın ve bu işi yapmanın en sevdiğim yanı, gitgide kendimi keşfetmem. Her sezon yeni bir şeylere dönüşebilir ve yeni kalıplar geliştirebilirim, yeni yönler gösterebilirim ve her sezon farklı bir tarafımı, Burc Akyol’un farklı bir yüzünü gösteririm. Moda hakkında heyecan verici olan şey, çok fazla tanımlamanız gerekmemesidir, sadece deney yaparsınız, bir sezon bir şeyi gösterirsiniz, bir sonraki sezon başka bir yönü gösterirsiniz ve evrilirsiniz. Ve sevdiğim şey, her şeyin söylediğiniz gibi sonsuza kadar orada kalmadığı, hareket edemeyeceği bir kaya gibi olmaması.

Aksine, moda dalgalı olduğu için o kadar heyecan vericidir ki daha da ileri gidebilirsiniz, geri gidebilirsiniz ve bunların hepsini yeniden yapabilirsiniz. Ama Burç Akyol’un temellerine gitmek gerekirse, elbette kaliteli, güzel yapılmış, zanaatkar elbiselere olan bir sevgi vardır. Seksi çünkü seksi kıyafetler yapmaya çalışmasam da, her zaman biraz mesafeli olması, her zaman bir sürprizinin olması, her zaman en kaliteli malzemeyle yapılmış olup, biraz soğukkanlı oluşuyla çekici oluyor.

Hatta, bazen çekici olması için biraz de tehlikeli olabilir. DNA’yı tanımlamak için kendim olarak dokunabilmeyi seviyorum. Ben Türk’üm, Fransa’da doğdum, bu iki kültürlü mirasa sahibim ve tasarımlarımda bunu kullanmayı seviyorum. Tam arada biri olmak bana doğal hissettiriyor. Bu yüzden, en azından markanın temellerini böyle tanımlayabilirim ve gerisi hayat. Gerisi, sezonun ne hakkında olacağına karar vermeden önce neler olmasına bağlı.

“Modayı hayal etmiyorum. Modayla yaşıyorum. Sanırım kendimi sadece çalışarak ve çalışmaya devam ederek cesaretlendiriyorum.Tüm e-postaları yanıtlayarak. Sadece var olarak. Pes etmeyerek kendimi cesaretlendiriyorum sanırım, pes etmemek kendinizi cesaretlendirmenin bir yolu.”

-Burç Akyol

Vücudu inkâr eden” tasarımlardan nefret ettiğini söylemişsin. Bize bu tanımı biraz daha açar mısın?

Burç Akyol: Vücutlarını kabul etmeyenlerden nefret etmiyorum, sadece bu durumun üzücü olduğunu düşünüyorum. Temel olarak giysilerin görevi sizi giydirmektir ve birisi vücudunu çok büyük giysilerle gizlemeye çalıştığında veya vücudunu kamufle etmeye çalıştığında, sahip oldukları vücuda güvensizlik hissinin olduğunu düşünüyorum. Benim tasarımcı ve vücut etrafında 3D çalışan biri olarak görevim, bu vücudu kutlamaktır, ona doğru yapı ve destek sağlamaktır, böylece beden muhteşem bir şekilde hareket eder. Size özgüven verir, size duruş kazandırır. Yani demek istediğim, vücudu reddetmeyin. Vücudunuzu kabul edin. Bazı şovlarda çok çeşitli modellerin yer aldığı ve vücuda olumlu yaklaşıldığı zaman, bazı modeller daha dolgun olduğunda genellikle onları vücutlarını gizleyen büyük paltoların içine koyarlar. Bence bu doğru mesaj değil. Tam tersine, vücut çeşitliliğini kabul eder ve vücudu reddetmezseniz, farklı tipteki vücutlar için ilginç tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Oryantal köklerine sadık kalarak, Avrupai bir çizgi ortaya koyan koleksiyonlarının arkasında nasıl bir hikaye var?

Burç Akyol: Koleksiyonun ardındaki hikaye, yine, Burc Akyol tasarımlarının DNA’sıyla ilgili söylediklerimle oldukça örtüşüyor. Daha önceki soruda ifade ettiğim temeller bulunuyor ve her sezon, altı ayda bir yeni bir koleksiyon tasarlamam gerektiğinden, bu, yaptığım ve sevdiğim şeyleri düşünme fırsatı veriyor ve devam etmek istediğim konuları gözden geçirme şansı sunuyor. Aynı zamanda dünya genelinde neler olup bittiğini, tüketiciler olarak nereye gittiğimizi, değerlere sahip yaşayan insanlar olarak nereye gittiğimizi ve hayatımızın keyifli anlarını nasıl ifade edebileceğimizi düşünme vakti sunuyor. Karşımıza çıkan ilham veren insanlar, aşık olmak, sizi etkileyen güzel bir film izlemek, yeni bir şarkı veya şarkıcı dinlemek ve yeniden aşkı bulmak gibi her şey, koleksiyon oluşturmaya karar vermeden birkaç önceki yaşadığımız olaylar, yapmak istediğim her şeye etki ediyor. Elbette daima konuşmak istediğim bazı konular var. Benim gibi bir Türk-Fransız tasarımcının, Fransız moda dünyasındaki yeri gibi. Çünkü Paris modasında Türkler olarak çok az temsil ediliyoruz. Bu yüzden insanlara hatırlatmanın önemli olduğunu hissediyorum; Paris modasının yüzleri sadece gördüklerimizle sınırlı değil, çok daha fazlası var. Özellikle Paris’in büyük evlerinde, Dior, Chanel, Louis Vuitton gibi Maison’larında Türk terzilerin olması, bunun bir miras olduğunu kutlamamız gerektiğini gösteriyor.

Senin için bir tasarımı zamanın ötesine taşıyan unsur nedir?

Burç Akyol: Bunu gerçekten bilmiyorum, ama bir şey tasarladığımda, tasarlamak istediğim şey hakkında mümkün olduğunca dürüst ve otantik olmaya çalışıyorum. Sonra ne olur, bir şeyi tasarladığınızda, kendinize, görüşlerinize sadık kaldığınızda bir kıvılcım çıkar; doğru insanlarla, doğru zamanlamayla buluşursunuz ve eğer şanslıysanız bu, modanın ötesine geçen bir şey haline gelir. Modayı aştığınızda, zamanın ötesine geçersiniz. Klasikleşirsiniz. Moda tarihinde temel bir kelime hazinesinin bir parçası olursunuz. Ama bunun gerçekten gerçekleşmesinin tarifi veya yöntemler henüz kimse bilmiyor. Sadece mümkün olduğunca dürüst bir tasarımcı olmaya ve mümkün olduğunca otantik şeyler yapmaya çalışıyoruz. Gerisi, tesadüfler, şans, çok çalışma ve gerçekten ortada olanlardır. 

Modaya dair hayaller kurarken, kendini nasıl cesaretlendirirsin?

Burç Akyol: Moda hakkında hayal kurarak! Modayı hayal etmiyorum. Modayla yaşıyorum. Modayla çalışıyorum. Sanırım kendimi sadece çalışarak ve çalışmaya devam ederek cesaretlendiriyorum. Tüm e-postaları yanıtlayarak. Sadece var olarak. Pes etmeyerek kendimi cesaretleniriyorum sanırım, pes etmemek kendinizi cesaretlendirmenin bir yolu.

Hayallere mi gerçekliğe mi daha yakınsın?

Burç Akyol: Bunu gerçekleştirmek için birçok hayal gerektiğini düşünüyorum, yatırımcısız, kendi dönemimizde genç bir marka yaratmak için birçok hayal gerekiyor ama ben bir hayalperest değilim. Bir düşünce adamıyım. Bir şeyi kağıda dökmek için önce çok düşünürüm, aslında fikirlerimi kağıda dökmeden önce zihnimde birçok olasılığı ve parametreyi düşünmeyi severim çünkü benim için bunu kağıda döktüğümde, bu zaten bir eylemdir ve fikirlerime hareket kazandırdığım an gerçekleşir. Yani hayal kurmam, ama çok düşünmem. Dolayısıyla, bir şeyi eyleme döken bir düşünce adamıyım. Bilmiyorum. Gerçeklik güzel, ama her zaman onu yükseltmek istediğimi düşünüyorum. Onu biraz daha fazla yapmak istiyorum. Gerçekliği sevdiğim gibi hayallerle gerçekliğin buluşmasını da seviyorum. Tam ortasında olduğumu düşünüyorum.

Yaşadığın tüm zorluklara rağmen kendin olmaktan vazgeçmediğin ve bunu yaptığın için kendinle gurur duyduğun bir süreç var mı hayatında? Bizimle paylaşır mısın?

Burç Akyol: Bu çok kişisel. Sanırım zorluklar zorluklardır. Bir zorluğun karşısına çıkarsınız ve sıkı çalışırsınız ve o zorluğun üstesinden gelirsiniz, ya da gelmezsiniz. Sanırım bu karakterle ilgili bir şey, kişilikle ilgili bir şey. Bunun adil olduğunu düşünmüyorum çünkü bazı insanlar zorluklarla başa çıkmak için donanmıştır ve bazı insanlar değildir. Bu, çok fazla mental sağlık ve zihinsel güç gerektiriyor. Çok fazla fiziksel sağlık ve fiziksel güç gerektiriyor. Ancak aynı zamanda etrafınızdaki sizi seven, sizi ve hayalinizi inanarak kendinize inandıran insanlar gerçekten size inandırdığı bir destek sistemine de ihtiyaç gerektirir. Hiçbir şey tek başına başarılamaz. Ben şu anda yapabiliyorsam, çocukken fikirlerimin bir şeylere değer olduğunu biliyordum çünkü insanlar onları dinlemeye hazırdı. Ailem hiçbir zaman bana susmamı söylemedi. Her zaman ne söylemek istediğimi dinlerlerdi. Öğretmenlerim hiçbir zaman bana susmamı söylemedi. Sorularımı ve ne söylemek istediğimi dinlerlerdi. Arkadaşlarım da sevdiklerim de aynıydı, hayatımı paylaşan kişi de öyle. Her gün beni teşvik ediyor. Bu nedenle, bunun büyük bir kısmı olan destek sistemine teşekkür ediyorum. Bir kere ona sahip olduktan sonra üstesinden gelemeyeceğiniz bir zorluk yok. Sadece gelip orada olmanız gerekiyor. Bundan gurur duyuyorum.

Hayal kurmaya devam edelim. Senin için sırada ne var?

Burç Akyol: Sıradaki gündem maddesi, dünya genelinde marka Burc Akyol’u taşıyacak toptan satış ortağı mağazalara ilk kez teslimat yapmam gerekecek, bu da beni gururlandırıyor. Bu mağazalar arasında Moda Operandi ABD’de, The Conservatory, Neiman Marcus için bazı ürünler, İtalya’da Quorum, Paris’te La Collection Particulaire sayılabilir. Sonunda üretim ve dünya genelindeki insanlarla buluşabilme fırsatı bulduğum ve tasarlamaktan hoşlandığım ürünleri mağazalarda görmek beni çok gururlandırıyor. Ayrıca, yeni koleksiyon üzerinde çalışıyorum, bu koleksiyonu önümüzdeki Ocak ayında Paris’teki erkek modası haftasında sergileyeceğim. Yani aynı anda birçok şey yapmam gerekiyor. Bu nedenle, odaklanmaya çalışıyor ve mümkün olduğunca aktif olmaya çalışıyorum. Her zaman ideal ve mümkün olmasa da kendime düşünme zamanı, yeni koleksiyon için doğru tonu bulma zamanı vermek istiyorum çünkü bu çok önemli bir koleksiyon. Hayal kırıklığı yaratmak istemiyorum. Şimdiye kadar olduğumdan daha dürüst olmak ve inandığıma daha da yakın olmak istiyorum. Çok daha fazla doğallık gerektiriyor.

Interview by Duygu Bengi

Photographed by Benjamin Malcowivz⁠ and Sarah Willmeroth

From Based Istanbul N°42 – me, myself & I Issue. “Talk to yourself like someone you love.⁠ Perhaps then, the balance might change. This time ask yourself: “If I am not for myself, who will be for me?” Buy your copy now!

Author: Based Istanbul

RELATED POSTS