Voice Gems Meta-Museum

NewsFebruary 4, 2022
Voice Gems Meta-Museum

Dünyanın önde gelen vokal deneyimcilerinden Harry Yeff ve teknoloji yaratıcısı Trung Bao, Voice Gems Meta-Museum adlı yeni oluşumlarını hayata geçirdi.

Voice Gems, yani heykelsi ses dataları, ses bilginizi kaydederek onu farklı renk ve formlarda materyalize olacak şekilde dönüştüren bir yapay zekâ teknolojisi. Bu şekilde kişisel ses datanız özel bir mücevher şeklini alarak, parmak izi kadar eşsiz bir form yaratıyor. Bu teknolojinin yaratıcıları Yeff ve Bao ise arşivlenen Voice Gem adlı eserlerin belirgin figürler olarak sergilendiği bir sanal alan oluşturdu. Bu arşivlenen ses dataları ise sadece bir sanat eseri değeri taşımanın ötesinde, yapay zekâ oluşumu sesler, şu an yok olmakta olan dillerden, tehlike altındaki hayvanların seslerine kadar birçok farklı veriyi altyapısında toplayabiliyor.

Bu proje, Harry Yeff’in Harvard ve University Collage Londra’daki bilim insanlarının, insan sesinin bütün niteliklerini üzerine olan uzun süreli çalışmalarının bir sonucu. Bu meta sergi oluşumunu ve bundan sonraki planlarını ise şöyle anlatıyor Yeff ve Bao:” Arşiv, hayat boyu süren bir ses araştırması ve deneylerin sonucunda oluşuyor. Aşk, ölüm ve manevi miras gibi temaları ifade eden ses verilerinin toplanması ise bunun jenerasyonlar ötesi bir proje olduğunun altını çiziyor. Biz yaşadığımız sürece yeni şeyler eklemeye, sadece eşsiz değil ama aynı zamanda prestijli sesleri araştırmaya ve verilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.”.

Bu meta-müze yapılanması, altı aylık süre içerisinde, birçok bilinen sanatçı ile de çalışarak ses datalarını eşsiz dijital heykellere dönüştürdü. Arasında Ai WeiWei, Felipe Pantone, Lily Cole, Johann König, Reggie Watts ve Kenny Schahter’in olduğu sanatçıların kendi seslerinden yaratılan voice gem’lerini bu sayede inceleyebiliyoruz. Yeni dünyada belki de parmak izi yerine geçebilecek bu estetik veriler, aynı zamanda Foundation ve OpenSea gibi platformlardan satın alınabiliyor. Şu an için sadece sanal olarak deneyimleyebildiğimiz Voice Gems-Meta Museum, 3D print ve kalıba dökülmüş heykel olarak da var olabilecek. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS