Virgil Abloh’un Moda’ya Mirası: Street Fashion ile High End Füzyonu

FashionNovember 29, 2021
Virgil Abloh’un Moda’ya Mirası: Street Fashion ile High End Füzyonu

Off White markasının kurucusu, Louis Vuitton erkek giyim artistik direktörü, moda tasarımcısı, sanatçı, DJ ve stilist Virgil Abloh, 41 yaşında hayatını kaybetti. Resmi Instagram sayfasından özel hayatında iki yılı aşkın süredir mücadele ettiği kansere yenik düştüğü duyurulan ünlü tasarımcı, kreatif vizyonu ve yeniden şekillendirdiği çağdaş moda algısı ile mirasını moda sahnesinde daimi olarak yaşatacak.

Jenerasyonunun en etkili ve güçlü tasarımcılarından biri olarak anılan Abloh, temsil ettiği “Person of Color” yani Afro-Amerikan kökenli topluluğunun da en güçlü ifadeye sahip isimlerindendi. Kendi markası Off White ve bünyesinde işlerini devam ettirdiği Louis Vuitton haricinde de sanat, müzik ve sokak kültürüne tesiri ile ikonlaşan Abloh, sokağı podyuma başarıyla taşıyan bir sanatçı olarak günümüze oldukça nüfuz etti.

Chicago’nun sokak modasına katkıları sonrası kendini moda ve geleneksel lüks giyim endüstrisinin yüksek noktalarında bulan tasarımcı, “Yaptığım her şey 17 yaşındaki halim için.” diyerek gençliğinden aldığı ilham ve taze soluğu podyuma taşıyan bir deha olarak kariyerini devam ettirdi. Aslen high fashion ve low fashion olarak bilinen, lüks ile geleneksel moda anlayışının arasındaki köprüyü kuran Abloh, pop kültürünü gösterişli ama aynı zamanda çabasız bir aura ile sunabilen özel bir isim. Tutkusu her zaman sokak giyiminin rahatlığını yüksek statü ve lüks olarak sunmak olan tasarımcı, hepimizin kafasındaki Street Fashion algısını bu sayede yeniden tanımladı.

LVMH grubun baş yöneticisi Bernard Arnoult bu sene bir ifadesinde tasarımcı ile ilgili olan düşüncelerini “Virgil sadece dahi bir tasarımcı değil, bir vizyoner ve aynı zamanda güzel bir ruha sahip bir adam ve büyük bir bilge.” olarak ifade ederken, tasarımcının moda dünyasına yönelik hem çok temel hem de parlak ve alışılagelmişten oldukça uzak yaklaşımı, aslında dehasını kariyeri boyunca gözler önüne serdi. Büyük markalarla çalışırken halihazırda olan ürünlere kendi imzasını katarak oklar, kablolar, tırnak işaretleri ya da cesur büyük harf kullanımı gibi aslında basit ama zekice düzenlenmiş dokunuşlar ekleyen Abloh, gelenekselliğe daha farklı bir noktadan baş kaldırmak isteyen diğer tasarımcılara da bu şekilde ilham oluyor. Vefatının üstüne Louis Vuitton, 30 Kasım’da Miami’de gerçekleşecek Spring/Summer 2022 Menswear defilesini Virgil Abloh’un hayatı ve mirası anısına düzenleyeceğini duyurdu. Sektöre, sanata, üretmek isteyenlere, hatta kendini ifade biçimi yaşamında önemli bir yer tutan herkese hikayesi ve vizyonu ile örnek olan Virgil Abloh, mirası ile yaşamaya devam edecek.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS