Ve Kazanan Johnny Depp

NewsJune 2, 2022
Ve Kazanan Johnny Depp

6 haftalık davanın sonunda Johnny Depp, eski eşi Amber Heard’e açtığı hakaret davasını kazandı. İki büyük Hollywood yıldızının birbirlerine karşı fiziksel taciz suçlamalarında bulunduğu ve milyonlarca insanın televizyon başında izlediği duruşma, popüler kültüre kazınan anlardan biri olarak tarihe geçiyor.

Duruşma kendini heyecanla izlettirse de internetteki yorumlardan aslında kimin kazanacağını ön görmek mümkündü. Nitekim sadece Amerikan kamuoyu değil, neredeyse tüm dünya Johnny Depp’in tarafındaydı. Uzun soluklu duruşmada Depp salon binasına doğru yürürken alkışlarla ve sevinç çığlıklarıyla karşılaşırken, Heard için sessizlik hakimdi. 

Sosyal medya kullanıcıları, duruşmanın YouTube’da eş zamanlı olarak yayınlanmasından yararlanabildi ve bu şansı özellikle ilgili şakalar için verimli bir zemin olduğunu kanıtlayan TikTok’ta kullandı. #justiceforjohnnydepp hashtag’ine sahip TikTok videoları 9.8 milyar kez izlenirken, #justiceforamberheard hashtag’ine sahip videolar sadece 36 milyon izlenmeye sahip.

@mculokii

IT TOOK 6 YEARS BUT WE FINALLY GOT JUSTICE FOR JOHNNY DEPP #fyp #foryou #johnnydepp #justiceforjohnnydepp

♬ gangstas paradise – favsoundds

#MeToo döneminin en yüksek profilli hukuk davalarından biri olan dava teknik olarak, Depp’in Heard’a dava açtığı bir gazete makalesi üzerine bir karalama davası olsa da, merkezinde büyük bir çekişme var. Amber Heard, Johnny Depp’in onu taciz ettiğini söylerken Depp de aynı şeyi Heard için söyledi. Depp’in İngiltere’de bu davanın bir versiyonunu kaybetmesine ve evlilikte her iki kişiden de şiddetin geldiğine dair ikna edici kanıtlar olsa da Johnny Depp 15 milyon dolarlık tazminatla davanın kazananı. 

2012’de The Rum Diary filminde tanışan ikili, çok mutlu olduklarını her daim belirtseler de rüya evlilikleri sadece 15 ay sürdü. Dava aslında 4 yıl önceye uzanıyor. Nitekim Johnny Depp, 2018’de Washington Post’ta yayınlanan bir köşe yazısı nedeniyle Amber Heard’a iftira davası açtı. Yazıda, “Cinsel şiddete karşı konuştum ve kültürümüzün gazabıyla karşılaştım. Bunun değişmesi gerekiyor,” sözüyle aslında Heard, eski eşinin adını geçirmiyor ancak kendisinden “aile içi istismarı temsil eden bir halk figürü” olarak bahsediyor. Heard’e göre, Depp ilişkileri boyunca, özellikle de işin içine uyuşturucu girdiğinde, rutin olarak patlayıcı bir şekilde öfkeli ve fiziksel olarak şiddetli hale geldi. 

Davada öne çıkan birçok an ve kişi var. Eski sevgilisi Kate Moss’un Heard aleyhine ifade vermesinin yanı sıra öne çıkanlardan biri de Depp’in avukatı Camille Vasquez. İnternette Heard’ü köşeye sıkıştırmasıyla viral olan avukatın çok fazla seveni var. Bu anlardan biri de Ağustos 2016 ortasında ünlü çift anlaşmaya varmasına rağmen Heard’ün verdiğini söze uymaması. Birbirleri için iyi dileklerde bulunan ortak bir açıklamada Depp, Heard’ün hayır kurumuna bağışlaması ve kadına yönelik şiddetle mücadele eden ACLU’nun bölümü ile Los Angeles Çocuk Hastanesi arasında paylaşması gerekiyordu ancak Heard’e boşanma sözleşmesi sonrası ödenen 7 milyon dolar söz edilen kurumlara bağışlanmadı. 

6 haftalık dava sonucu “Bana hayatımı geri verdiniz” sözüyle juriye minnettarlığını ileten Johnny Depp, aslında bir nevi eski eşinden rövanş aldı. 2018’de The Sun’da “karı döven” olarak bahsedilmesinin ardından açtığı davada Depp, suçlamaları eski eşine geri çevirerek hepsini inkar etti. Heard’ün yatağına dışkıladığını, içki şişesi fırlatarak parmak ucunu kestiğini ve düzenli olarak şiddete maruz kaldığını söyledi. Eski sevgilileri Vanessa Paradis ve Winona Ryder’ı tanıkları olarak belirtse de Temmuz 2020’de davayı kaybetti.

Kararın iki oyuncunun kariyeri üzerindeki etkisinin tam olarak anlaşılması yıllar alacak. Depp, iftira davasını kaybettikten günler sonra stüdyonun isteği üzerine Harry Potter yan ürünü Fantastik Canavarlar’daki rolünden istifa etti ve son birkaç yılda daha küçük ölçekli filmlerde rol aldı. Mart 2023’te vizyona girecek DC süper kahraman filmi Aquaman’de önemli bir rolü olmasına rağmen, Heard’in oyunculuk performansı da önemli ölçüde düştü.

Popüler kültür onlarca yılını Depp’in yeteneğine ve karizmasına hayranlık duyarak geçirdi ve bu hayranlık hemen yok olmuyor. Depp’in hayranları ona güçlü bir duygusal yatırım yaptı ve birçoğu bu durumda Depp’in masumiyetinin kanıtı olarak herhangi bir küçük belirsizlik anına atlamaya istekli. Belki de bu davayla ilgili emin konuşmanın en can sıkıcı yanı bu: belirsizliklerle başa çıkamama. Her iki tarafta da şiddet ve toksik davranışa dair ikna edici kanıtlar bulunan bir ilişkinin portresiyle karşı karşıya kalan bizler kahraman olmadan hikayeye bakamıyoruz. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS