Unexpected Details in Life

FashionJuly 22, 2021
Unexpected Details in Life

Bazı anlar vardır ki hayatımızı baştan aşağı değiştirme gücüne sahip olan. Bütünden uzaklaşıp ayrıntılara odaklandığımız zaman aslında bu değişime ilk adımımızı atmamız demektir. Bizi mükemmele ulaştıran her ayrıntı aslında büyük resmi daha iyi değerlendirmemizi sağlayan küçük ipuçlarıdır ve tüm bu ipuçları hayatımızı bir doyum noktasına getirecek güçtedir. Yeter ki hayatın akışından uzaklaşıp ayrıntıları görebilme gücünü kendimizde bulabilelim. Şimdi hayatın koşuşturmacasından uzaklaşıp Yaprak Medine, Rafael Cemo Çetin ve Müge Bayramoğlu’nun hayatlarındaki “ayrıntıları” cesurca anlattıkları hikayelerine kulak verelim. 

Yaprak Medine

Fark yaratmak senin için nasıl ve nerede başlar?

Benim için fark yaratmak kendim olmak. Çünkü hepimiz bambaşka renklerdeyiz bambaşka insanlarız ve başkası olmaya çalışmak farklılığı öldürmekmiş gibi geliyor. O yüzden de fark yaratmayı düşündüğümde sadece kendim olmak bana iyi geliyor.

“Ayrıntılar” hayatında nasıl bir alan kaplıyor?

Hayattaki ayrıntıları yakalamayı seviyorum. Hayatın asıl güzellikleri ayrıntılarda gizli. Genel resme baktığımda birçok detayı ayrıntıyı kaçırıyorum ve bir koşturmacanın içinde buluyorum kendimi. Bu yüzden detaylara dikkat etmek zorundayım. Yetiştirilme tarzımızdan, toplumumuzdan dolayı kendimizi mutlu edecek şeyleri kendimiz bulmayız, onları kovalamak zorundayız. Mutluluk için detaylar çok önemli.

Minimalizmi nasıl tanımlarsın?

Benim için minimalizm hayatımın kolaylaşması demek. Daha az eşya, gerekiyorsa daha az insan, daha soft, basic bir düzen. Bunlar benim hayatımı kolaylaştıran, beni daha az yoran şeyler… O yüzden de minimalizm benim hayatımın olmazsa olmazlarından biri. 

Kendine, çevrene ve doğaya saygılı bir birey olmak adına fedakarlıkta bulunduğunu düşünüyor musun?

Doğaya, çevreye ve kendime saygılı olmak zorundayım. Bu saygıyı sağlarken fedakarlık yapıyormuş gibi hissetmiyorum, olması gereken bu. Ama bunu normalleştirmediğimizde bir fedakarlıkmış gibi algılanıyor o yüzden aramızdan birkaçı yaptığında ona farklı gözle bakıyoruz. İyilik gibi düşünelim. Mesela iyi insanlarla karşılaştığımızda buna şaşırıyoruz. Aslında doğalı normali ve olması gerekeni o. O yüzden ben bunları hayatımda bir düzene oturtturduğumu ve bu şekilde devam ettiğini düşünüyorum, buna bir fedakarlık olarak bakmıyorum.

“Asla” senin için ne zaman devreye girer?

Asla kelimesi benim hayatımda aslında çok fazla yer etmiyor. Çünkü önceki deneyimlerimde asla dediğim bir çok şeyi hem kendim yaparken buldum hem de çevremdeki insanların asla dediği bir çok şeyi yaptıklarını gördüm. Çünkü doğru ve yanlış aslında çok göreceli bir kavram hem süreç içerisinde değişen hem de kişiye göre çok farklılık gösteren bir kavram. Şu an asla dediğim bir şeyin yarın olmayacağının garantisini veremem. O yüzden boşuna beylik cümleler kurmak da çok benlik gelmiyor bana.

Rafael Cemo Çetin

Hayat ta fark yaratmak senin için nasıl ve nerede başlar?

Öncelikle orjinal olmak lazım. “Copy-paste” bir cağda yaşıyoruz. Herkes internet yüzünden aynı oldu. Kendim olmak istiyorum. Hem sanatımı yapabilirsem, hem paramı kazanabilirsem hayatımda hiç bir zaman çalışmam gerekmiyor gibi hissediyorum.

“Ayrıntılar” hayatında nasıl bir alan kaplıyor?

Herşey detaydır. Sanat ve hayat ayrıntılardan oluşur. Takılarımı yapınca bir ufacık yüzüğün her detayı mükkemel değilse, küçük bir hata olursa tüm ürünn mahvolur. Film yaparken yönetmenlik için de aynı şey geçerli. Moda gözünden baktığımızda kıyafetler için de… “Style is the answer to everything. And style is manifested through details.”

Minimalizmi nasıl tanımlarsın?

Minimalizmi önemsiyorum. Tarzım da öyledir ama dengeyle, yani bir tane maximalist bir ceket giyersem veya her parmağıma “bold” yüzükler taktıysam, onu basit bir t-shir t ve minimalist bir kiyafetle korurum. “The best or simplest things in life are free. Less is more. That’s what sums up minimalism to me.”

Kendine, çevrene ve doğaya saygılı bir birey olmak adına fedakarlıkta bulunduğunu düşünüyor musun?

Kendine fedakarlıkta bulunmak, kendini ilk düşünmek benim hayat felsefem. Ayn Rand’in Hayatın Kaynağı kitabından “objectivism” isimli felsefesini baz alıyorum. Sağlıklı bir ego, bireyi dünyaya ve başka insanlara karşı iyi yapar.

“Asla” senin için ne zaman devreye girer?

Asla inanmayı bırakma.

Müge Bayramoğlu

Hayatta fark yaratmak senin için nasıl ve nerede başlar?

Fark yaratmak bence kendinde başlıyor. Ne kadar kendin olursan, o kadar fark yaratacağını düşünüyorum. Sevdiğin işi yapıyorsan doğru anlardaki ilhamlarla hiç olmadığı kadar fark yaratabilirsin.

“Ayrıntılar” hayatında nasıl bir alan kaplıyor?

Ayrıntı için ayrıntıya değil, büyük resim için ayrıntıya önem veririm. Yani o ayrıntının büyük resmi güzel desteklemesi gerekir. Yoksa tüm ayrıntılar gereksizdir.

Minimalizmi nasıl tanımlarsın?

Bana göre anlatmak veya göstermek istediğin şeyi en temiz, en basit ama en yaratıcı yoldan ifade etmektir.

Kendine, çevrene ve doğaya saygılı bir birey olmak adına fedakarlıkta bulunduğunu düşünüyor musun?

Kendi adıma elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Fakat yaşadığınız ülkenin sistemlerinin de sizi desteklemesi gerekiyor ve bence biz bu konuda henüz yeterince iyi değiliz.

“Asla” senin için ne zaman devreye girer?

Büyük konuşmayı sevmeyenlerdenim. Hayatın bize ne getireceğini bilemediğimizden dolayı “asla”yı hayatımdan olabildiğince uzak tutmaya çalışıyorum.

Creative Direction Duygu Bengi
Interview Beril Odabaşı
Photography Hamdi Atay
Fashion Editor Aras Kılıç
Author: Based Istanbul

RELATED POSTS