Ukrayna’dan Dünyaya Yayılan Orkestra: Kalush

MusicAugust 4, 2022
Ukrayna’dan Dünyaya Yayılan Orkestra: Kalush

Halk müziği ve rap’in kaynaşması ve yaşanan krize uygun sözleri… Bir çocuğun gözünden şefkatli bir anne imajını aktaran Kalush Orkestrası, güncel ve evrensel kalacak bir hikaye seçti. Eurovision 2022 Şarkı Yarışması birincisi Kalush Orkestrası ile konuştuk.

Bu, İngilizce olmayan bir şarkının art arda kazandığı ikinci yıl. Ülkelerin kendi ulusal dillerinde şarkı söylemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Şarkı, İngilizce olsaydı daha popüler olabilir miydi?

Bir şarkının popülaritesi sadece dile bağlı değildir. Eurovision Şarkı Yarışması’nın son iki yılda gösterdiği tam olarak bu. Yarışmada anadilinde şarkı söylemeye gelince, kendi dilinin güzelliğini ve kendi ülkesinin müziğinin kulağa nasıl geldiğini göstermesi büyük bir artı.

Stefania ile Ukrayna, Eurovision tarihinde 3. kez kazanmış oldu. Ukrayna müziğinin kulağa büyülü geldiğine şüphe yok. Sizce Ukrayna neden müzikte bu kadar başarılı?

Ukrayna’da Avrupalı ​​dinleyicilere hitap eden birçok ilginç müzik ve grup var. Kalush Orkestrası’nın Ukrayna’daki diğer gruplardan temel farkı etnik müzik unsurlarının modern ses prodüksiyonu, hip-hop dansları ve Ukraynaca rap ile birleşimi. Özü, unutulmuş eski Ukrayna folklorunu almamızdır. Müziği birçok nesilden çıkarıyoruz ve modern, çağdaş unsurlar, rap ve enstrümanlar ekliyoruz. Sonunda atalarımızın sahip olduğu şeylerle günümüz gençlerinin sevdiği şeylerin bir karışımına sahibiz. Ve bunlar bizim şarkılarımız.

Rusya’nın işgalinden önce Ukrayna’yı Eurovision’da temsil etmek için seçildiniz. Olaydan önce farklı müzik veya sözler mi bestelediniz yoksa şarkı aynı mı kaldı?

Ukrayna’yı Eurovision’da temsil etme arzusu, Kalush Orkestrası olarak ilk parçamızı yazdığımız sıralarda ortaya çıktı. ‘Bu müzik Avrupa’da duyulmalı’ diye düşündük. Şarkı 2021’de yazıldı ve adı Stefania olan anneme ithaf edildi. Kalush Orkestrası’nın Ukrayna’yı Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmesi için seçilmesinden sadece birkaç gün sonra Ukrayna Rusya tarafından işgal edildi ve şarkı sosyal medyada savaş olaylarının trend müziği haline geldi.

Şarkı çok hızlı bir şekilde anlamını çocuklarına bakan ve onları savaşın belasından koruyan tüm annelere genişletti. Bir anne hakkında şarkıdan, vatan hakkında şarkı oldu.

Stefania’nın Oleg’in annesini onurlandırmak için yazıldığını biliyoruz. Fikir nasıl ortaya çıktı? Neden anneni seçtin?

 Ona asla bir şarkı ithaf etmedim ve ilişkimizin geçmişte özellikle yakın olup olmadığından hiç emin değilim ama kesinlikle bu şarkıyı hak ettiğini biliyorum. Bu, onun için yaptığım en iyi şey. Şarkı bestelendi ve anneme ithaf edildi ancak savaştan sonra şarkı birçok nüans kazandı çünkü birçok insan şarkıyı Ukrayna’yı annemmiş gibi algılıyor. Bu yüzden şarkı Ukrayna halkıyla bu kadar yakınlaştı ve Ukrayna’nın kalbinde yer aldı.

Eurovision için ülkeyi terk etmek için geçici izniniz vardı. Şimdi durum nasıl? Konserler için ülkeden çıkabiliyor musunuz?

Savaş sırasında 18-60 yaş arasındaki tüm erkeklerin ülkeyi terk etmesine izin verilmiyor. Eurovision 2022’ye katılmak için yarışma için ülkeyi terk etmek için özel iznimiz vardı. Ertesi gün sonuçlar açıklandıktan sonra Ukrayna’ya döndük. Ama şimdi ülkemiz için sanatçılar sadece kültürel olarak mücadelenin bir başka cephesi.

Ukrayna’ya yardım etmek için para topladığımız yardım konserlerine katılıyoruz.

Avrupa’daki insanlarla şahsen iletişim kurabilme fırsatını takdir ediyoruz. Misyonumuz, Ukrayna halkının sesi olmak ve Rusya’nın başlattığı savaşı anlatmak.

Ukrayna’ya yardım etmek için ne yapabiliriz?

Herkesten savaş hakkında konuşmasını, sosyal medyada yazmasını ve karar veren insanları etiketlemesini istiyoruz. Ukrayna’yı destekleyen mitingler varsa onlara gidin, bu savaşın ülkemizde en kısa sürede bitmesi ve sizinle başlamaması için her şeyi yapın.

Stefania’dan sonra dünya çapında tanınmaya başladınız. Sizin için sırada ne var? Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor musunuz?

En çok istediğimiz şey Rusya’nın başlattığı bu acımasız savaşta Ukrayna’nın zaferi ve ülkemizin yine huzurlu bir gökyüzüne sahip olduğunu. İşin yaratıcılık kısmına gelince hem yayınlarımız hem de iş birliklerimiz var. Şimdiden söylemek istemiyoruz. Sadece bir şey söyleyebilirim: sadece Avrupa ülkeleri ile değil, başkalarıyla da iş birlikleri olacak. Henüz Türkiye’de sahne almadık ve bir gün gelmekten mutlu oluruz.

Ukrayna’nın 2023’te Eurovision’a ev sahipliği yapmayacak olması üzücü. İngiltere ev sahipliği yapacak ama Ukrayna ruhunu hissedecek miyiz? Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Eurovision Şarkı Yarışması’nın önümüzdeki yıl Ukrayna’da yapılmayacağı için elbette çok üzgünüz. Ancak Birleşik Krallık’a dayanışmaları ve ülkemizi desteklemek için etkinliği düzenlemeyi kabul ettikleri için minnettarız. Eurovision 2023’ün Ukrayna tadında olmasını ve güzel, eşsiz kültürümüzü kutlamasını umuyoruz. Biz de Eurovision 2024’ün barışçıl bir ülkede gerçekleşmesi için Ukrayna’nın gelecek yıl kazanmasına yardımcı olmak için her türlü çabayı göstereceğiz.

https://www.instagram.com/p/Cf-8M7eosRI/?hl=en
Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS