Takip et: @fashion.biologique

FashionApril 25, 2020
Takip et: @fashion.biologique

Moda dünyasını doğanın gözünden görmemizi sağlayan Fashion Biologique, podyumlardan takip ettiğimiz koleksiyonların renklerini, dokularını ve formlarını, bir entomolojist edasıyla analiz ediyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında @fashion.biologique hesabını hayata geçiren Jill Sherman, en büyük ilham kaynağını bio’sundaki cümleyle açıklıyor aslında: “Babam VOGUE’umu elimden aldı, bu yüzden onun yerine ansiklopedi okudum.” Sherman henüz 10 yaşındayken, babasının evlerindeki televizyonu çöpe atması ve TV karşısında “zombi” gibi oturmayı yasaklayıp ansiklopedi okumalarını söylemesi, Sherman’ın dışarıdaki dünyayı keşfetmesini sağlamış. Okul yıllarından hatırladığı biyoloji öğretmeni sayesinde vaktinin çoğunu laboratuvarda geçirmiş olması da Sherman’ın doğaya karşı olan merakını beslemiş elbette. Özellikle böcekler ve deniz canlılarının büyüleyici dünyasına hayran olduğunu söyleyen Jill Sherman, şimdi bu merakını bir adım ileri taşıyarak @fashion.biologique hesabında doğa ile modayı harmanlıyor.

Balmain, Jean Paul Gaultier ve Valentino gibi ünlü moda markalarını hesabında paylaşan Sherman, karmaşık ayrıntılardan ilham alıyor; farklı desen, form ve dokuları doğadaki canlılarla eşleştiriyor. Çoğu insanın farkında bile olmadığı ilham kaynaklarıyla dolu olan doğayı, moda üzerinden keşfetmeye davet eden Jill Sherman, biyolojik detayları sanatsal bir açıdan görmemizi sağlıyor.

View this post on Instagram

Say hello the world’s fastest organism! The Pilobolus crystallinus is a cosmopolitan genus of fungi that commonly grows on herbivore dung. Their tiny glass-like heads are phototropic, or light sensitive, and in the morning they bend up and out towards the rising sun. . . When they mature, pressure builds inside and the black caps containing spores are shot off violently—at a distance of up to six feet—and stick to grass blades in the vicinity. These are eventually eaten by herbivores, then travel through the digestive tract when there they are released back into the world through a poo. Ah, the magical circle of life. . If you want to see these tiny cannons in action, the YouTube channel ‘Earth Unplugged’ made a great video capturing the Pilobolus in action called “Fungus Cannon in Super Slow Motion.” . Designer: @givenchy / Photo: Sarah2 at Dreamstime.com . . . . . . . . . #runwayshow #fashionweek #parisfashionweek #pfw #fashioninspiration #fashioninspo #fashionweek2020 #biomimicry #artmeetsscience #lookalike #runwaydetails #fungi #fungus

A post shared by @ fashion.biologique on

Author: Berin Somay

RELATED POSTS