Stil İncelemesi: Zendaya 101

FashionNovember 22, 2021
Stil İncelemesi: Zendaya 101

Neredeyse on yıl önce Disney ile hayatımıza giren Zendaya, genç yaşına rağmen kırmızı halinin en ikonik figürlerinden biri. Bu sene CFDA moda ikonu ödülüyle beraber birçok film galasında boy göstermesinin akabinde akıllara gelen soru: Zendaya’nın stilini bu denli eşsiz kılan ne?

2021’i henüz deviremesek de bu yılı domine eden isimlerin en başında geliyor Zendaya. Bu sene başrol olarak yer aldığı Malcolm & Marie ve Dune galalarıyla stilini daha çok inceleme fırsatı bulduk. Spiderman: No Way Home’un vizyona girmesine az kalmışken çoğumuzun aklında filmle beraber Zendaya’nın kırmızı halıya nasıl çıkacağı sorusu var.
Stilinin ardındaki en büyük isim hiç süphesiz moda tasarımcısı Law Roach. Nasıl ki çok beğendiğimiz bir yemeği garsona överken asıl teşekkür etmemiz gereken kişi şefse, Zendaya stilinin baş aşçısı da Law Roach. Zendaya dışında Anya Taylor-Joy, Lewis Hamilton, Kerry Washington ve daha fazlasını içeren bir müşteri kadrosuyla Roach, sektördeki güçlü oyuncularla rolleri pekiştirerek modanın geleceğini şekillendiren stilistler dalgasının ön saflarında yer alıyor. Alışveriş platformu Lyst’e göre, Zendaya’nın BET Ödülleri’nde Beyoncé’den esinlenilen Versace elbise, 48 saat içinde marka için yapılan aramalarda yüzde 122’lik bir artışa yol açtı. Aynı şekilde Valentino markalı Oscar elbisesi, töreni takip eden 24 saat içinde sarı renk aramalarını yüzde 222 artırdı.

Roach sonunda bunu başarabildikleri için çok mutlu olduğunu her fırsatta belirtiyor ve ekliyor: “Zendaya, Hollywood’un dayattığı ve giyilmezse gerçek bir moda kızı olmadığını söylediği büyük markaların çoğunu hala giymedi. Evet, Valentino giydi ve o zamandan beri reklam kampanyalarının yüzü oldu ama yine de Chanel, Dior, Saint Laurent yok. Bunun saçmalık olduğunun kanıtı olmamızı istedim. O olduğu kişi oldu ve ben daha küçük markalar kullanarak olduğum kişi oldum.”
Stilinin mimari Roach ile Dune kırmızı halısında “Dune kırmızı halıda olsaydı nasıl görünürdü?” sorusunun cevabını veriyor. “Method dressing” olarak geçen bu terimde Zendaya’yı galalarda filmle alakalı üç aşamada görmek mümkün: Atreides Hanedanı, Fremenler ve Arrakis.

Atreides Hanedanı ile ilişkili olarak Dune’un Paris galasında giydiği üniformaya benzer Bottega Veneta takımı gösterebiliriz. Spoiler’a girer mi bilemiyoruz ama filmde İmparator’un Atreideslere ziyareti sırasında Paul yani Timothée Chalamet de çok benzer bir takımla karşımıza çıkmıştı.

Londra galasına katıldığı Rick Owens elbisesiyse Fremen halkıyla özdeşleştirilebilir. Fütüristik Rick Owens ile kırmızı halıya çıkan Zendaya ve Roach, çöl iklimiyle yaşayan Fremen halkının giyimde kullandığı açık renklerden esinlenmiş olabilirler. Venedik Film Festivali’nde Arrakis gezegenin sıcaklığı ve çöl renkleriyle özdeşleşen Balmain elbisesi de galaya diğer tercihleri gibi cuk diye oturdu.

Her ne kadar güzel, yetenekli ve tarz sahibi bir kadın olsa da bu kadar desteklenmesinin bir sebebi daha var. Sene 2021 olsa da hala belirli bir fanusun içindeki insanları medyada görebiliyoruz. Genelde beyaz ve genç insanlardan oluşan bu fanus yüzünden birçok kesim kendi kültürünün ve kimliğinin karşılığını dizilerde, filmlerde ve kırmızı halılarda bulamıyor. Bu yüzden ki Zendaya farklılık açısından da kayda değer bir önem taşıyor. Onu destekleyen ve seven bir kısım kendinden bir parça buluyor.

Peki Zendaya gerçekten bir moda ikonu mu? 14 yaşında hayatımıza giren “teen” yıldızın stili zaman içinde her ünlü isimde gözlemleyebileceğimiz üzere büyük değişime uğradı. Kendisi de bunu geçtiğimiz hafta CFDA Moda Ödüllerinde söyledi. “Moda benim için çok özel bir şey yaptı, bana dönüşüm denilen muhteşem hediyeyi verdi. Başka karakterlere dönüşebilmek, vücut bulmak, istediğim kişi olmak…” Yaptığı özgürlükçü açıklamalarla, aktivistliğiyle ve tabii ki “cool”luğuyla 21.yüzyılın ikonlarından olduğu kesin. Bu yüzden Zendaya adından konuşturmayı sonuna kadar
hak ediyor.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS