Spotlight at Frieze New York 2019

Arts & CultureNewsMay 13, 2019
Spotlight at Frieze New York 2019

New York Randall’s Island’da gerçekleşen, 26 ülkeden 200e yakın galerinin katıldığı dünyanın en prestijli sanat fuarlarından Frieze Art Fair’ın Spotlight kısmında 33 galeriden 3’ü Türkiye’den.

2 – 5 Mayıs arasında Frieze Art Fair, henüz keşfedilmemiş yeteneklerle çağdaş sanatın ünlü isimlerini bir araya getirmesiyle tanınıyor. Büyük kurum ve koleksiyonerler tarafından çok çeşitli fiyatlarda önemli satışlar gerçekleşen fuarda bu yıl, Türkiye’den Galerist, Galeri Nev ve Pi Artworks galerinin davet edildiği Spotlight bölümünde batı geleneğinin ötesine dokunan, az tanınan sanatçılar ile avangardın ikonik figürlerinin görüldüğü eserler yer aldı.

MTA bus, Red Grooms, Frieze New York – Spotlight 2019

Spotlight bölümünün küratörü Laura Hoptman’ın seçkisinde amacı maneviyattan ve eskinin büyüleyici hikayelerinden esinlenip çığır açan figürleri hayata geçirken sanatçıların eserlerine seçkide yer vermekti. Bu seçkiye davet edilen Galerist, bu nedenle sergiye 2017’de hayatını kaybeden Türk sanatçı Yüksel Arslan’ın Sürrealist akımı ile doğu minyatürleri ve Anadolu folklorunun izleri görülen eserleriyle katıldı.

Yüksel Arslan, L’Homme, XLV, Mélancoliques et Maniaques, 1989, Frieze New York – Spotlight 2019

PiArtworks ise fuara Laura Hoptman’ın seçkide “duygusallığın çizimlerde görülebildiği” dediği, Alman-Mısırlı sanatçı Susan Hefuna’nın eserleriyle katıldı. Ayrıca Hefuna, çeşitliliğin bel kemiğini ele aldığı çizimlerinde kültürel kodlar ile onların algıları arasındaki daha büyük kimlik ve sosyal politika temaları işlemesiyle tanınıyor.

Susan Hefuna, Be One, 2016, Frieze New York – Spotlight 2019.

Frieze bu yıl Rockefeller Center’in bahçesinde bir de heykel sergisi açarak fuarı New York’un şehir merkezine taşıdı. Aralarında Joan Miro, Paulo Nazareth, Hank Willis Thomas ve Rochelle Goldberg’in de bulunduğu heykeltıraşların eserleri Haziran ayının sonuna kadar ücretsiz olarak sergilenecek.

Jaume Plensa, Frieze Sculpture, Rockefeller Center, Frize New York 2019

Kapak Görseli: Narcissus Garden, Victoria Miro & Yayoi Kusama, Frieze New York 2019.
Author: Admin

RELATED POSTS