Saint Laurent ile Sho Shibuya İş Birliği Rive Droite, Miami’de Sunuldu

FashionDecember 6, 2021
Saint Laurent ile Sho Shibuya İş Birliği Rive Droite, Miami’de Sunuldu

Saint Laurent, Miami Art Week kapsamında tasarımcı ve sanatçı Sho Shibuya ile Saint Laurent Rive Droite adlı ortak sergide buluştu. Sahil kenarında özel bir alanda kurulan sergide, markanın kreatif direktörü Anthony Vacarello’nun yönlendirmesi ile Shibuya’nın “Sunrise From A Small Window” adlı serisi izleyicilere sunuldu.

New York temelli sanatçı ve Placeholder isimli kreatif stüdyonun kurucusu Sho Shibuya, pandemiden etkilenerek oluşturmaya başladığı serisine gazete sayfalarının dünyadaki kriz ve sosyal çalkantıyı yansıtan manşetlerini boyayarak başladı. Brooklyn’deki apartmanında başladığı ve 22 ayda bitirdiği bu resimlerde, New York Times sayfalarını bir kanvas olarak kullanarak her gün doğumunu bir ritüel edasıyla aktarırken, haberlerin yarattığı karamsar hava ile gökyüzü ve gün doğumunun yansıttığı umudu kontrast halinde yansıttı. Sakin mavi tonlarını içeren eserlerinden birini Amerika’daki ölümlerin 100,000’ i aştığını bildiren manşetlerin üzerine çalışan Shibuya, Times’a anlattığı röportajında şöyle bahsediyor: “O gün pandeminin ciddiyetinin gerçekten yerleştiği gündü ve bütün sayfayı acı çeken insanlara saygı göstergesi olarak boyadım. Her gün gördüğümüz güzel manzaraları belki de gelecekte göremeyeceğimizi kavramak bence önemli, küresel ısınma nedeniyle biz de, doğa da değişiyoruz. Yarattığım seri bu değişimi yakalamayı amaçlıyor.”

“55 Sunrises” adlı kronolojik sırayla 14 Ağustos 2020 ile 21 Ağustos 2021 arası yapılan eserleri kapsayan sergi, sanatçının işlerinin halka açık olarak sunulduğu ilk gösterim. Okyanusun ve gökyüzünün maviliği ile kontrast sağlayan pembe küp galeri, Saint Laurent ‘in artistik mirasını devam ettirirken, 55 Sunrises moda evinin Rive Gauche adlı hazır giyim butiğinin 55.yılını da onurlandırıyor. “Bu büyük bir couture tasarımcısının ilk defa açtığı bir hazım giyim mağazasıydı.” diyen Shibuya, “Yves Saint Laurent, modanın tek yaptığı şey zengin kadınları giydirmek olsaydı bu çok üzücü bir iş olurdu demiş ve bu benim de çok uyumlandığım bir görüş oldu.” diye bahsediyor. Shibuya’nın Saint Laurent Rive Droite için özel olarak yarattığı iki eseri de galeride sergilenmekte. Orijinal Rive Droit logosundan esinlenen bu eserler, mağazanın ilk açıldığı 1966 yılının optimist renk paletini ve gün doğumunun evrensel deneyimini yakalamayı amaçlıyor.

Miami Art Week’in sonuna gelinen bu günlerde, sergi Paris ve Los Angeles’taki Saint Laurent Rive Droite mağazalarında da sunuma hazırlanırken, Shibuya’nın eserleri de mağazalarda satışa açık olacak.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS