Ruh Hali Manipülatörü; Duygu Maskesi

NewsJuly 3, 2018
Ruh Hali Manipülatörü; Duygu Maskesi

Facebook, duyguları tespit eden selfie filtreleri için patent başvurusunda bulundu.

Facebook tüm dünyayı bir Black Mirror bölümüne dönüştürmeye çalışıyor. Ağ, 2014 yılında duygu manipülasyonu teknolojisine dair araştırması sebebiyle kullanıcılarından birçok eleştiri aldı. Araştırma testine 690 binden fazla kullanıcıyı dahil ettikleri duyuruldu. Sayısız eleştirinin ardından şirket, araştırmalarında onları kullandığı için kullanıcılarından özür diledi.

En son çıkan haberlere göre bu skandaldan yaklaşık dört yıl sonra Facebook bir teknoloji için patent başvurusunda bulundu; sizin için en iyi selfie filtresini öngören bir teknoloji bu. Haberin duyulmasıyla birlikte şirket yoğun eleştiriye maruz kaldı. Peki bu, Facebook için bir başka ahlak skandalı anlamına mı geliyor? Facebook mükemmel selfie’niz için bir ruh hali bulmanızı istiyor. Yıllar içerisinde sayısız eleştiriye maruz kalan psikolojik bir araştırmanın ardından Facebook ruh hali maskesi teknolojisi için patent başvurusunda bulundu. Bu teknoloji duygularınızı okuyabilmek için işlevleri açıp kameraya bakmanızı istiyor.

Facebook bu teknolojiyi kullanıcıların ruh haline göre duyguları belirleyen bir araç olarak tanımladı. Teknoloji, insanların içinde bulundukları duygu durumunu tarayıp buna uygun bir insan veya hayvan maskesi öneriyor. Maskeye bir alternatif olarak bu filtre kullanıcıların konumuna, profil verisine veya resimdeki unsurlara göre de belirlenebilecek. Kimse bu patent başvurusunun kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyor. Asıl soruysa bunun yaşamımıza bir müdahale olup olmadığı.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS