Rosie Assoulin

FashionApril 5, 2016
Rosie Assoulin

Yetişkinlik, fazla masum kafa-patlatan- neşe anlarına yer vermiyor. Rosie Assoulin röportaj yapmaya onay verdiğinde, kadınların sonsuza kadar giyinme biçimlerini değiştiren markasının bir kaç ay önce Beymen’e gelişine duyduğumuz çocuksu heyecanı hatırladık. Peki, belki biraz abartıyoruz ama bu muazzam, inanılmaz derecede gündelik ve kendini iyi hissettiren tasarımların yaratıcısını tanıdığınızda heyecanımızın nedenini anlayacaksınız.

Size olan fanatik takıntımızı mazur görün, ama röportajımıza sizi biraz daha iyi tanıyarak başlayabilir miyiz? Rosie Assoulin markasını değil de, Rosie Assoulin’in kendisini. Nasıl büyüdünüz, üniversitedeyken eğlenmek için neler yapıyordunuz, alıp gittiğiniz serinletici içeceğiniz hangisi vs.? Günlük şeyler!

Ha! Ne iyi söylediniz. İşte ‘her zamanki şeyler’den birkaçı: Brooklyn, New York’ta büyüdüm. Şimdi New York şehrinde yaşıyorum. Genç yaşlarımda dikiş makinasını kullanmayı öğrenmeye başladım… Ama hala uzmanı değilim! Kariyer stajyeriydim! En sevdiğim içecek bol sütlü Thai kahvesi ve kayısılı buzlu çaya bayılırım.

Bir çok moda markası formlar, stiller, renkler, fit vb. açısından belli bir kitleyi hedef alır, ancak sizin tasarımlarınız her kadın üzerinde kusursuz duruyor. Bunu nasıl yapıyorsunuz?

Teşekkür ederim! Bunu duymak çok iyi çünkü amaçladığımız şey tam da bu! Hayatımda bana ilham veren bir çok kadın var ve hiç biri birbirine benzemiyor. Tek bir ‘’tip’’ kadına odaklanmayı sevmiyorum çünkü dışarıda tek bir kadın ‘’tip’’i yok. Hepimizin bedenleri ve tarzı başka, ama kadınların giymek isteyeceği ve daha da önemlisi içinde YAŞAMAK isteyeceği parçalar tasarladığımız umuyorum. Giysilerimizin tarz anlamında herkese uygun olmadığını biliyorum, ama giysileri seven insanların onları giyebilmelerini ve içinde harika hissetmelerini istiyoruz.

Rosa Assoulin İstanbul gibi uzantılarıyla dünyaca ünlü bir isme dönüşmüş olsa da koleksiyonlarınız ve markanızın geleceği hakkında oldukça mütevazı görünüyorsunuz. Tüm bunlar sizin için nasıl gerçekleşti? Size göre markanız için dönüm noktası neydi?

Amerika ve uluslararası piyasada aldığımız tepkiler bizi gerçekten hayrete düşürdü ve minnettar kıldı. Basın ve mağazalar bize büyük destek olup kabul ettiler ve insanların giysileri sevmeleri ve sahiden giymek istemeleri bizi mutlu ediyor. Birisinin markayı gerçekten sevdiğini duymak öyle güzel ki, ama daha da iyisi insanların bu giysiler içinde yaşadığını ve övündüğünü görmek. Bu inanılmaz derecede tatmin edici ve bize yaptığımız şeyi neden yaptığımızı hatırlatıyor.

Dışarıda o kadar çok şey var ki eğer bizim için özel veya heyecanlı değilse bu ‘şeyler’ dünyasına katkıda bulunmak istemiyoruz.

Pantalonlar ve bembeyaz gömlekler gibi en klasik parçalara couture yapar gibi bir yaklaşımınız var gibi. Detaya olan bu ilginiz nereden geliyor?

Dışarıda o kadar çok şey var ki eğer bizim için özel veya heyecanlı değilse bu ‘şeyler’ dünyasına katkıda bulunmak istemiyoruz. Bazen basitlik bir elbisenin en önemli özelliğidir ve biz de mümkün olduğunca o özel detayları ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

Artık ünlüler aşırı derecede tek kullanımlık olsalar da moda için gözden kaçırılamayacak şekilde büyük birer kaynak. Hem sokakta gördüğünüz kadınların hem de ünlü ikonaların giysilerinizi taşıdığını görmek sizde nasıl bir tepki oluşturuyor?

Tüm kadınları giysilerimiz içinde görmeye bayılıyorum. Ünlü insanlar da ‘gerçek insanlar’ ve evet, kendi stilistleri ve güzellik ekipleri var, ama ne olursa olsun giysileri içinde herkes kadar güzel görünmek ve hissetmek istiyorlar. Kadınların (ünlü olsun olmasın) markamızı giydiklerini, içinde kendilerini güvenli, mutlu ve rahat hissettiğini görmek harika. Birinin ne zaman rahatsız olduğunu fark edebiliyorsunuzz ve bu da bizim kaçındığımız şey. Giysilerimizi giyen kadınların harika göründüklerini ve hissettiklerini görmekten daha çok sevdiğim bir şey yok. Bu yüzden yaptığımız şeyi yapmaya çabalıyoruz. Kadınları muhteşem hissettirmek istiyoruz.

Meşgul bir moda haftası sunum döneminden sonra nasıl dinleniyorsunuz?

Direk satış haftasına geçiyoruz! Hiç bitmiyor! Ama çocuklarımı parka götürmek ve kendime bir iki haftalık ev yaşamına vermek moda haftasının çılgınlığını dengeliyor. Giysilerinizin işlevselliği onları kadınlar için çok çekici kılıyor – özellikle de çabucak bir ütü seansı için giysilerini çıkarmaya vakti olmayan çalışan sınıf için… Giyinmeyi işlevsel hale getirmek istiyoruz. Giysiler New York’taki kadınlar için işlevsel olmalı. Ben aklen ve duygusal olarak kendimi her kıyafetin içine yerleştirmeye çalışıyorum… belki de yapmamalıyım. Onları eşsiz ve cool ama aynı zamanda kolay giyilebilir kılmaya uğraşıyoruz.

Şirketinizi kurarak öğrendiğiniz bir hayat dersini bizimle paylaşır mısınız?

Ekip işi ve ortaklık. Yetenekli insanlarla çalışmak sadece sizi daha ileri götürüyor! Tüm bunları tek başına yapmak mümkün değil. Ayrıca, içgüdülerinizi takip edin. İnsanların fikirlerini dinleyin ve ekibinizi dinleyin, ama eğer bir şey hakkında güçlü bir hissiniz varsa her zaman içgüdülerinizin ardından gidin.

New York’ta Yapılması Gerekenler…

En iyi kahve? Tribeca’daki Laughing Man.
Gece 3’te sipariş? Pizza.
İnsanları izlemek için bir yer? Batı yakası otoyolu!
Stil sahibi kadınlar?

New York şehrindeki kadınların kendilerine has bir tarzı var ve bundan gurur duyuyorlar. Her gittiğiniz yerde havalı kadınlar bulabilirsiniz.

Author: Alara Kap

RELATED POSTS