Rick and Morty’nin Başarısı

Arts & CultureJuly 29, 2022
Rick and Morty’nin Başarısı

Boyutlar arası yolculuk yapan alkolik bir bilim insanı ve torununun yaşadığı maceralar, şimdi 6.sezonuyla izleyiciyle buluşmayı bekliyor. Trajedi ve komedi arasındaki ince çizgide dolaşan yetişkin animasyon dizisinin tutmasının birçok sebebi var. 

Rick and Morty hızla televizyondaki en komik ve en zekice bulunan dizilerden biri haline geldi ve bu, dahiyane rakiplerle baş etmesi bakımından oldukça etkileyici bir başarı. Nitekim 2013’te yayınlandığında Two and a Half Man, How I Met Your Mother ve Modern Family gibi izlenme rekorları kıran birçok yapımla yarışmak zorunda kaldı. Ancak Rick and Morty’nin sevilmesinin tek nedeni komik olması değil. Dizi aynı zamanda karmaşık ve hayat hakkında düşündürücü.

Canlı renkleri ve absürt olaylarıyla animasyon diziler yetişkinlerin de ilgisini bir hayli çekiyor. Ancak Rick and Morty’de geçen olaylar hayal gücünün sınırlarını baya bir zorluyor.

Rick and Morty, gösterinin arzu ettiği çılgınlığı yerine getirmek için animasyon ortamından en iyi şekilde yararlanıyor. Sınır yok, Rick ve Morty her yere gidebilir ve her şeyi yapabilir.

Birçok televizyon komedisi kahkahalarını diyaloglardan ve görsel şakalardan alırken Rick and Morty’nin bariz deliliğinde kendinizi bölümün ortasında hikayenin akıllara durgunluk veren gülünçlüğüne gülerken buluyorsunuz. 

Yetişkinlerin hayatıyla bağlantılı olan varoluşsal keşfin büyük kısmı Rick’te vücut buluyor. Rick, hayatın daha büyük bir anlamı olmadığının çok farkında ve bu yüzden alkolik, bu depresyonda. Ancak Rick’in hayatına anlam katan başka şeyler var: bilim ve ailesi. Vermek istenilen mesaj oldukça basit. Rick gibi hayatı kucaklamalı, işleri bu kadar ciddiye almayı bırakmalı ve daha büyük bir amaç aramayı bırakmalıyız. Çünkü hayatın hiçbir şey olmadığını kabul ettiğimizde gerçekten o zaman özgür olacağız.

Tüm bu felsefik konuşmaları bir kenara atarsak, yeni sezonun 4 Eylül’de Netflix’e geleceği haberini verebiliriz. Ünlü animasyon, her sezon mevcut durumu yerle bir eden bir senaryoyla bitiyor. Hatırlatalım: Beşinci sezon, Evil Morty’nin Citadel’i havaya uçurması ve Central Finite Curve’u yok etmesiyle sona erdi. Amerikan çizgi film kanalı Adult Swim’in açıklamasından da anlayabileceğimiz üzere Rick and Morty’nin yeni sezona geçmişte olduğu gibi bir sıfırlama ile başlayamayacağı kesin.

Emmy ödüllü dizi için beklentiler hayli yüksek, neyse ki Eylül’e az kaldı. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS