Black Panther: Wakanda Forever  

Arts & CultureJuly 28, 2022
<strong>Black Panther: Wakanda Forever  </strong>

2020’deki vefatından beri “Chadwick Boseman’ın olmadığı bir Black Panther düşünmek mümkün mü?” sorusu hepimizin aklında. Black Panther’ın ilk filminin Siyahiler için önemi yadsınamaz. Devam filmi ise kadınların gücünü göstermesi yönüyle öne çıkacak. 

Uzun süredir beklediğimiz devam filminin fragmanı 24 Temmuz’da yayınlandığında hepimizin tüyleri diken diken oldu. “No, Women, No Cry” şarkısıyla güçlü bir başlangıç yapan fragmanda tabii ki Black Panther’ı yani Chadwick Boseman’ın anma niteliğindeki duvar çizimini gördük. Film, T’Challa’nın annesinin “Ben dünyanın en güçlü ulusunun kraliçesiyim ve tüm ailem gitti. Her şeyi vermedim mi?” demesiyle kayıp kahramana bir kez daha saygı duruşunda bulunuyor. 

2018’deki film; Siyahilerin kapitalizm, Batı emperyalizmi ve beyaz üstünlüğüne karşı zafer kazandığı bir dünya hayal etmesi bakımından önemliydi. Siyahi bir oyuncu kadrosuna sahip olmasının yanı sıra filmde kadınların gücüne vurgu yapılması filmi diğer Marvel filmlerinden ayırmıştı. Birçok Hollywood filminde maruz kaldığımız seks objesi veya aptal kadın görünümü yerine Avrupai olmayan Siyahi kadınları gördük ve bu, bizi etkilemeye yetti. Ve böylece bir süper kahraman filmi bağlamında feminizmi ve iç çatışmayı işleyerek yeni bir izleyici kitlesini bünyesine kazandırdı. 

Chadwick Boseman’ın aramızdan ayrılışının ardından Marvel, Black Panther karakterinin yeni bir oyuncu tarafından devralınmayacağını belirtti. Yeni filmin T’Challa’nın kral olduğu Wakanda’da diğer karakterlere odaklanacağını da sözlerine ekledi. Devam filminde Marvel çizgi romanlarına bağlantılı olarak Atlantis’in kralı olan kötü adam Namor’un yer alacağını kesin olarak biliyoruz. Hem Wakanda hem de Atlantis, ileri teknolojilere ve artan militarist yeteneklere sahip gizli medeniyetlerdir olması bakımından kendi güvenlikleri için bir nevi kendilerini dünyanın geri kalanından ayırıyor. Filmin yayınlanan fragmanı, Wakanda ve Atlantis uluslarının savaşta olacağını doğruluyor ancak çatışmalarının kesin nedeni belirsizliğini koruyor. Büyük ihtimalle Chadwick Boseman’ın canlandırdığı T’Challa, Atlantis’le olan savaşta ölecek. 

Black Panther: Wakanda Forever nereden bakılırsa bakılsın zor bir film. Başrol oyuncusunun zamansız kaybının ardından yapım sürecindeki duygusal zorluklar salgın sebebiyle fiziksel zorluklarla da birleşti. Marvel Sinematik Evreni’nin 4.kısmını kapatacak film için Black Panther’ın yeni Iron Man olacağı söyleniyordu. Chadwick Boseman’ın ölümü sonrası yapım ekimi oyuncuya saygısızlık etmek istemedi ve yeni bir oyuncuyla yoluna devam etmedi. Michael B. Jordan’ın canlandırdığı Kilmonger karakteri de ölünce yeni Black Panther için gözler Letitia Wright’ın canlandırdığı Shur karakterine çevrildi. Wakanda’nın prensesi ve T’Challa’nın küçük kız kardeşini yeni Black Panther olarak görme ihtimalimiz çok yüksek. 

Mighty Thor, Valkyrie, She-Hulk ve Captain Marvel karakterleriyle Marvel Sinematik Evreni kadın süper kahraman eksikliğini doldurmaya çalışıyor. Bazı kesimler tarafından alkışlanırken kimileri tarafından bu çabası samimiyetsiz bulunuyor. Marvel’ın çeşitlilik adına inanılmaz bir çaba sarf ettiği bir gerçek. 11 Kasım’da vizyona girecek Wakanda Forever filmi şu ana kadarki kadınları en güçlü yansıtan film olacak. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS