Queen Elizabeth II

NewsSeptember 9, 2022
Queen Elizabeth II

70 yıllık hükümdarlığının ardından aramızdan ayrılan Kraliçe Elizabeth II, bu süreçte dünyanın ve ülkesinin de kendisiyle beraber değişimine şahit oldu. Gücün, istikrarın ve monarşinin tek başına sembolü haline gelen Kraliçe Elizabeth II ’in devrine göz atıyor ve İngiliz kraliyetinin bir sonraki sevk ve idaresini tüm dünya ile beraber merak ediyoruz.

İngiltere tarihinin en uzun hükümdarlığını yapan Kraliçe Elizabeth II, tahta çıktığında yalnızca 25 yaşındaydı. Üstelik tahta çıkması oldukça düşük ihtimaller dahilindeyken… 1926’da doğan Elizabeth, 5. Kral George’un ikinci oğlunun en büyük kızıydı. Amcası Kral Edward’ın 1936’da taht haklarından feragat etmesinden sonra kral olan babası Kral George IV tahta geçmişti. Babasının genç yaşta ölümü Elizabeth’in tahta çağırılmasına neden olurken, görkemli saltanatının da başlangıcı oldu. Aramızdan ayrılmadan iki gün öncesinde hükümdarlığının 15. Başbakanı göreve başlayan Kraliçe’nin devri 70 yıllık bir istikrarın sembolüydü.

Queen Elizabeth II poses for a portrait at home in Buckingham Palace in December 1958 in London, England. (Photo by Donald McKague/Michael Ochs Archives/Getty Images)

1953 yılında Westminster Abbey tahta çıkma seremonisi düzenlenen Kraliçe Elizabeth II, aynı zamanda canlı olarak yayınlanan ilk tahta çıkma töreniydi. Monarşi ve günümüz dünyasının globalleşmesi ilginç bir kontrast yaratırken, yüzyıllardır devam eden İngiliz kraliyetinin dünyaca bu kadar benimsenmesi ve takip edilmesi de bu bakımdan şaşırtıcı değil. İlk çocuğu Prens Charles 1948’de dünyaya gelirken, birkaç yıl sonra Prenses Anne doğuyor ve Elizabeth anne olduktan sonra ülkesini yönetmeye başlıyor. Tahta çıkmasının 25. Yılı 1977’ de Silver Jubilee ile kutlanırken, Kraliçe’nin hükümdarlığı, bu süreçte II. Dünya Savaşı’nın sonrasındaki çalkantılı yıllara denk geliyor. Prens Charles’ın Diana ile evliliği sonucu magazin gündeminin odak noktası haline gelen Kraliyet ailesi, Diana’nın trajik ölümü sonrası oldukça tepki çekiyor. Yüzyılın düğünü olarak nitelendirilen düğün ve sonrasında Diana’nın İngiliz halkı için bir sembol haline gelmesi ise bu tepkileri özellikle yumuşatmıyor. 

Sükuneti ve duruşu ile devri boyunca yaşanan politik krizler ve aile dramalarına rağmen, dünya çapında insanların ilgi ve sevgisi ile de takip edilen Kraliçe Elizabeth II; özellikle Brexit ve pandemi sonrası İngiliz monarşisinin geleceği ile ilgili soruları da akıllarda uyandırmıştı. 2021 yılında Prens Philip’in 99 yaşında hayatını kaybetmesi sonrası Kraliçenin St. George Şapel ‘inde çekilen fotoğrafları ise oldukça keder doluydu. Bu sene tahttaki 70. Yılını Platinum Jubilee ile kutlayan Elizabeth II’ e törende varisleri olan Prens Charles, oğlu Prens William ve torunu Prens George’da eşlik etti. Geçirdiği sağlık sorunları sonucunda doktor gözetiminde olan ve kısa bir süre içerisinde de hayatını kaybeden kraliçeden sonra tahta 73 yaşındaki oğlu Prens Charles geçecek olurken; Kraliçe Elizabeth II ’in hükümdarlığı hem dünya tarihinde hem de popüler kültürde sembolleşerek tarihte yerini almış oldu. 

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS