Puma x Palomo Spain: Klişelere Karşı Bir Kapsül

FashionSeptember 6, 2022
Puma x Palomo Spain: Klişelere Karşı Bir Kapsül

İspanyol markası Palomo Spain’in sofistike kurgusu ve Puma’nın sportif kulvardaki mahareti, 70’lerin futbol yıldızlarının gösterişli yaşam tarzından ilham alan cinsiyetsiz bir koleksiyonda buluşuyor. Puma’nın tasarımlarına maksimalist ve çekici bir dokunuş ekleyen Palomo Spain, bu riskli dokunuş ile oyuncu bir provokasyona imza atıyor.

İlham aldığı ikonik hayatlar ve vermek istediği mesaj kapsamında oldukça vizyoner bir koleksiyon çıkarmış olan bu iş birliği, bizlere yeni ve “daha iyi” bir dünya vadediyor. Palomo Spain’in kurucusu ve tasarımcısı Alejandro Gómez Palomo,”Bu işbirliğiyle amacım, spor giyim tasarlayarak rahatlık alanımdan çıkmak ve ekip olarak yaratıcı hislerimizi Puma’ya taşımaktı.” olarak aktarıyor koleksiyona dair motivasyonunu. Diğer yandan Puma’nın kreatif direktörü Heiko Desens de bu tatlı birlikteliği “Palomo İspanya’nın modaya bakışı, renk, malzeme ve referans seçimiyle her zaman samimi ve misafirperverdi. Markanın genel prensipleri bizi hemen kendine çekti ve isyankarlığı, klişelere meydan okuması, kendini ifade etme anlayışıyla da tam olarak Puma’nın temsil ettiği her şeydi.” olarak tanımlıyor. Cinsiyet akışkanlığını ve ifade özgürlüğünü koleksiyona yansıtan bu iş birliği, ortaya çıkan tasarımlarla birlikte hedeflenen olguları selamlıyor. 

Sınırları yıkmak ve formları değiştirmek adına yaratılan bu koleksiyonda, maskülen ve feminen arasında sınır oluşturan gündelik kıyafetlerin tümü, iddialı ve genç bir ruha sahip olacak şekilde değişerek kendini gösteriyor. Koleksiyonun renk paleti bej, beyaz ve uçuk mavi gibi zamansız renklerden lacivert, bordo ve parlak sarı gibi daha cesur tonlara kadar uzanıyor. Geniş paçalı eşofman takımlarını, dar balıkçı yakaları ve örgü poloları ise hoş toprak tonlarında görüyoruz. Spor ayakkabılarda ise Puma’nın Nitefox’unun, püsküllü, kalın topuklu bir Nitefox mokasenine dönüştüğüne şahit oluyoruz. Aksesuarların da ön plana çıktığı koleksiyonda, Palomo Spain x Puma amblemi ile süslenmiş deri bir bowling çantası ve baget şeklinde bir omuz çantasını gözden kaçırmak ise oldukça zor. Klasik ve zamansız parçaların günümüz şartlarıyla harmanlanmış ve geliştirilmiş versiyonlarını barındıran koleksiyon, genel hatlarıyla tabuları yıkmaya yönelik.

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS