Markaların gökkuşağı renginde ürünler ve kapsül koleksiyonları piyasaya sürdüğü Onur Ayı’ndayız. Son yıllarda birçok marka, onur bayrağını sallarken topluluğa uzun vadede yardımcı olmak için hiçbir şey yapmadığı için ağır bir şekilde eleştiriliyor. Peki bu girişim sadece bir pazarlama stratejisinden mi ibaret?  

Fazlaca güneş ışığı, tatiller ve dondurma anlamına gelen yaz mevsiminin içindeyiz. Ancak pazarlama ve reklam dünyasındaki birçok kişi için bu, Haziran ayındaki Onur Ayı öncesinde kampanyalara gökkuşağını dahil etmek anlamına geliyor.

Bazen marka değerleri veya sadece kâr kaynağı olabilecek herhangi bir etkinliğe katılma yetenekleri nedeniyle firmaların bir pride koleksiyonu üretmesi beklenir. Kimilerince kültürel anları samimiyetsiz bir sömürü gibi hissettiren kutlama çabasını izlemek, her Haziran ayında bir gelenek haline geldi. Ne olursa olsun, niyeti her ne kadar tamamen saf olmasa da verdiği mesaj bakımından markanın kendini bir taraf olarak belirtmesi önemli bir adım. 

Buna rağmen bir topluluğu desteklemek ile bir marka amacını yerine getirmek arasında büyük bir fark var. 

Anybody is Queer başlıklı Balenciaga’nın yeni Pride kapsül koleksiyonu, queer görünürlüğünün savunucusu olarak moda evinin mirasını sürdürüyor. Balenciaga’nın açıkça kendini eşcinsel olarak tanımlayan kreatif direktörü Demna sayesinde koleksiyon diğer pazarlamaların aksine daha samimi.

Balenciaga dışında Fluff Yeah Pride Slide koleksiyonu kapsamında UGG, pofuduk terliklerini piyasa sundu ve Onur Ayında insanlara ruh sağlığı ve esenliğin önemini hatırlatmak için aktivist Alok ve LGBTQ sanatçılarından oluşan bir panel ile bir araya geldi. 

Video oyunu oyuncularının yarısından fazlası oyun kimliğinin gerçek hayattaki kimliğinden daha iyi bir yansıması olduğu ifadesine katılıyor. Bu nedenle Microsoft ve Xbox, kendini ifade etme ve temsil etme ile ilgili bir Pride işbirliği oluşturmak için çalıştı. Markanın 2022 Pride kampanyası, LGBTQ+ kuruluşlarına bağışların yanı sıra gökkuşağı renginde bir Pride konsolu içeriyor.

Converse’in Pride 2022 koleksiyonundaki her ayakkabı; çeşitliliği, aidiyeti ve birliği temsil eden canlı bir patchwork ile bir araya geliyor ve aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı ayakkabı tasarımı olsa da ayakkabıları kişiselleştirip tasarlamak mümkün. Koleksiyonun yanı sıra Converse, markanın LGBTQ+ topluluğundan hikayeler sunan “Found Family” adlı dijital bir kampanya yayınladı ve  LGBTQ+ topluluğu için güvenli alanlar yaratmak için çalışan yedi kuruluş ortağına yıllık hibeler sağlıyor.

Bu markaları diğerlerinden ayıran logolarında gökkuşağının ötesine nasıl geçeceğini bilmesi. Kayda değer LGBTQ+ bireyleri vurgulayan ve yücelten bir yazı,  LGBTQ+ kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağış yapması ve LGBTQ+’ya özel şirket politikalarıyla işin sadece sözde bitmediğini gösteriyor. LGBTQ+ topluluğu çok çeşitli ve bu çeşitlilik pazarlama diline yansıtılmalı ve kampanyaya rehberlik etmesi için klişelere güvenmemeli.

Ve hepsinden önemlisi, şimdi ve yıl boyunca gerçek müttefiklik göstermeyi düzenli bir uygulama haline getirmeli.