Passion, Tradition, Damiani

FashionDecember 21, 2022
Passion, Tradition, Damiani

1924 yılında Valenza’da Enrico Grassi Damiani tarafından kurulan ve İtalyan soyluları için klasik tarzda mücevherler yaratan Damiani, üç nesildir var olan aile şirketini tutkusunu, kreatifliğini ve geleneklerini kaybetmeden uluslararası alanda da kendini kanıtladı. Markanın şu anki başkanı Giorgio Grassi Damiani’ye yıllar içindeki değişimleri ve değişmeyenleri, aile ve iş arasındaki bağları ve Damiani Jewelry hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Damiani’yi üç kelimeyle tanımlar mısın?

Giorgio Grassi Damiani: Tutku, yaratıcılık ve gelenek – Eğer yaptığın şey için tutkun yoksa, bu alanda çalışmak oldukça zor. Yeni sayınızın teması da ‘umut’ olduğuna göre; ‘umarım’ gelecek jenerasyonlar için de bu tutku aynı kalır. 

Eğer başka bir iş yapıyor olsaydın, bu ne olurdu?

Giorgio Grassi Damiani: Aslında bunu neredeyse hiç düşünmedim çünkü benim için mücevherlerle çalışmak çok doğal bir yerden geliyor. Bunun dışında ne yapabilirdim bilemiyorum. Ama şunu söylemem gerekir ki; bu meslekte olmak için hiçbir zaman zorlanmadım. Hep çok doğal olarak içinde olduğum bir şeydi. 

Ölü ya da diri tasarımlarınızı kimin üzerinde görmek isterdin?

Giorgio Grassi Damiani: Neyse ki Charlize Theron, Sofia Loren gibi birçok ünlüyle çalıştık. Charlize Theron, gerçekten uzun bir süre marka elçimizdi. İlişkimiz bir iş ilişkisi gibi olmadı, kendisiyle de aile gibi çalışıyorduk. Böylesine ünlü bir isimle çalışmanın da markamız büyürken katkısı oldu. Ama Marilyn Monroe’yu da tasarımlarımızın içinde görmek isterdim.  

Neredeyse 100 yıllık bir ailenin parçası olmanın baskısını hissettiniz mi?

Giorgio Grassi Damiani: Baskı doğru kelime olmayabilir. Tabii ki, elinden gelenin en iyisini yapmak istemenin getirdiği bir ‘sorumluluk’ hissi var. İtalya’da “birinci nesil yaratır, ikinci nesil birleştirir ve üçüncü nesil yok eder” diye bir söz vardır. Neyse ki üçüncü kuşak olarak bizler; bu durumu iyileştirdik. Her şeyin yanı sıra, Damiani şirketinin arkasında bir aile ismimiz var ve bu çok önemli. Şunu bilmek önemli ki artık bu aile şirketinde yer alıyorsanız egonuzu bir kenara bırakın çünkü bizim için sadece aile değil şirketin kendisi ve çalışanları çok önemli. Victoria Secret ile iş birliğimiz muhteşemdi çünkü arkasında büyük bir prodüksiyon vardı ve bu defile, Super Bowl finallerinden sonra ABD’de en çok izlenen ikinci program.

Alacakaranlık serisi, Victoria’s Secret gibi popüler kültür işlerinde markanızın takılarının kullanılması markanızı nasıl etkiledi?

Giorgio Grassi Damiani: Bu tür projeler pazarlama açısından önemlidir ve aslında tasarım ekiplerimiz için yaratıcılık anlamında zorlayıcıdır. Bu projeler bizi, genellikle çok varolmadığımız popüler kültür dünyasının bir parçası yapıyor. Mükemmel bir birleşimdi; takı ve iç çamaşırı. Gösteri  de harikaydı, hala gösteriden parçaları saklıyoruz.

Damiani takı dışında herhangi bir ürün tasarlayacak olsa, bu ürün ne olurdu?

Giorgio Grassi Damiani: Saatler ile ilgili bir projemiz halı hazırda var ama saatlerin yanı sıra parfüm ve gözlük de olabilir. Hatta belki deri tekstil ürünleri de olabilir.

Tasarım sürecinde Damiani’nin ilham kaynağı nedir?

Giorgio Grassi Damiani: Esinlenmek; Tasarımcılarımızın birdenbire bir şeyleri icat etmesini hiç bir zaman beklemiyoruz. Trendleri takip ederek, Damiani’nin ikonik ve değişmeyen tasarım dilini korumaya önem gösteriyoruz.

Sence takılar trendleri takip etmeli mi? Yoksa tasarımların zamansız olması mı önemli?

Giorgio Grassi Damiani: Her ikisi de, aralarındaki dengeyi bulmak önemli. Takı bir kadının sadece bir gün ya da bir sezon takmak isteyeceği bir parça değil, bu yüzden kesinlikle yarattığımız her parça zamansız olmalı. Bizim amacımız bu parçaları nesilden nesile taşımak. Ancak hızlı değişen modaya da ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Bir takıyı ikonik yapan nedir?
Giorgio Grassi Damiani
: Bence takıyı ikonik yapan tasarımı ve arkasında yatan hikayesidir. Bir hikaye anlatması, tasarımın bir anlamı olması çok değerli. Bu tarz tasarımlar genelde müşteri ile tasarım arasında bir bağ kurmayı sağlıyor. Bir diğer konu ise ürünün kalitesi, bence artık markadansa kalite daha ön planda.

Laboratuvarda geliştirilen elmasları tedarik etmenin yeni trendinde nerede duruyorsun?
Giorgio Grassi Damiani
: Cevaplaması çok zor; tamamen başka bir ürün ve insanların bunu karıştırmasını istemiyoruz. Gerçek bir elmas, milyarlarca yıl öncesinden toprak ve topraktan geldiği için tamamen farklıdır. Nişanlınız size laboratuvarda geliştirilen gerçek bir elmas yüzük verdiğinde asla aynı memnuniyeti vermeyecektir, çünkü değeri karşılaştırılamaz. Pırlantanın değeri ile ilgili değil, onu değerli kılan şey elmasın arkasındaki hikayedir.

Endüstri için zorlayıcı olacak mı?

Giorgio Grassi Damiani: Zor olmayacak çünkü gerçek elması tercih edenlerin kitlesinden farklı bir hedef kitleye gidecek. Diğer insanların ihtiyaçlarını karşılayacak.

Hangi aşamayı daha çok seviyorsun?
Giorgio Grassi Damiani
: İlk fikir kısmını; yeni bir şey gördüğümde hemen heyecanlanıyorum. Ürünün son halini görebilmek güzel fakat “ilk fikir”den sonra ürünün nasıl olacağını zaten görebiliyorum.

Koleksiyonu tasarlamayı düşünürken ruh halin nasıldı?
Giorgio Grassi Damiani
: Belirli bir zihinsel durumum yok, ancak seyahat etmek çok yardımcı oluyor, başka yerler görmek, farklı kültürleri görmek ve yeni insanlarla tanışmak bana ilham veriyor.

Şahsi olarak, tüm zamanların en sevdiğin tasarımı hangisi?
Giorgio Grassi Damiani
: Cevaplaması zor çünkü hepsi bizim bebeklerimiz gibi. Birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek kolay değil. Her parçanın Damiani için özel bir anlamı var.

Interview by Zeynep Aldemir
Photography by Yağmur Yıldız
Author: Nil Zeynep Aldemir

RELATED POSTS