Paris’te Fantezi: Couture Haftası’nda Neler Oldu?

NewsJuly 7, 2018
Paris’te Fantezi: Couture Haftası’nda Neler Oldu?

Paris Couture Haftası takvimler 1 Temmuz’u gösterdiğinde başladı. Markaların gerçek bir couture evi olarak görülmesi onlar için önemli bir mesele. Tabii bazı önemli kurallar da var. Ama bu Couture Haftası’nda bir şey değişti…

Dior

Maria Grazia Churi kadınların güçlendirilmesi hareketinde yepyeni bir cephe açtı. Tasarımcı Alison Bancroft’un “Fashion and Psychoanalysis” adlı kitabından ilham aldı. Koleksiyonun seti Dior sergisi Christian Dior: Couturier du Reve’den sahneler taşıyordu. Koleksiyonun arkasındaki fikir mümkün olduğunca Fédération de la Haute Couture’ün kurallarına sadık kalmaktı. Couture’a dair farklı ve ilerici bir sergiydi. Odağı güçlendirme ve kısıtlamamaktı.

Maison Margiela

Margiela’nın sanatsal couture koleksiyonu bembeyaz bir salon sundu. John Galliano milenyum neslinin teknolojiye dair takıntısından ilham aldı. Modeller bileklerinde fotoğraf makinesi taşıyordu. Serginin büyük bir neticesi de vardı. Galliano, koleksiyonunu iki basit kelimeyle açıkladı: “göçebe gösteriş.” Katmanlar Maison Margiela’nın bu koleksiyonu için önemli bir unsurdu. Galliano bu koleksiyonla yeni ve bilinç dışı bir gösteriş algısını keşfetti.

Schiarepelli

Pespembe bir an! Koleksiyon şaşırtıcı renk ve şekillerde dolu. Podyum gösterisi Palais Garnier’de gerçekleşti. Koleksiyon 1920’lerde moda dünyasında iz bırakan Elsa Schiaparelli’ye adandı. Schiaparelli koleksiyonun tuhaf ama zarif stiliyle yeniden canlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=WvRHVPsEsXQ

Givenchy

Clare Wright Keller, rahmetli Hubert de Givenchy’ye saygılarını Paris’teki couture defilesinde sundu. Bu, Keller’ın markayı devraldığından beri sunduğu ikinci couture koleksiyonuydu. Defile büyük bir bahçede gerçekleşti. Misafirlere Keller’ın nerelerden ilham aldığını gösteren referanslarla dolu bir kitap verildi. ’56 İlkbahar-Yaz ve ’72 Sonbahar-Kış gibi birçok koleksiyondan ilham aldı. Tüm koleksiyon markanın içine ve Clare Wright Keller’ın markayı nasıl yeniden yarattığına dair bir yolculuktu. Defilenin sonunda koleksiyonun perde arkasında çalışan herkes podyumda bir araya geldi ve misafirleri selamladı.

Chanel

Grand Palais her zamankinden çok daha Parisli görünüyordu. Chanel, Paris Couture Haftası’nın en önemli defilelerinden biri. Grand Palais’nin bir bölümü bu hafta Chanel
Couture Defilesi için yeniden modellendi. Kitap rafları ve Seine manzarasıyla şehrin sokaklarına dönüştürüldü. Koleksiyon, markanın alametifarikası olan tüvit ve hacimli
modellerle doluydu. Ayrıca tarihi bir an da yaşandı. Adut Akech Bior defileyi bir Chanel gelini olarak tamamladı ve tarih boyunca Chanel defilesini bitiren ikinci siyahi manken oldu.

Vetements

Vetements’in couture haftasında sahne alması beklenmiyordu ama marka modanın kurallarına karşı koymaya devam ediyor. Demna Gvasalia, Paris’teki couture haftasına son derece kişisel bir koleksiyonla katıldı ve en yeni Vetements koleksiyonunu tanıttı. Bu koleksiyon tasarımcının geçmişinden ve sorunlu bir ülkede yaşama hissinden ilham aldı. Koleksiyon aileye ve şiddeye adandı. Gvasalia’nın koleksiyonu kötü rejimlere dair bir hamleydi. Her parça gençler için bir ders ve ifade fırsatı sunuyordu.

Miu Miu

Miuccia Prada yeni Miu Miu koleksiyonunu Paris’teki Hotel Regina’da sundu. Podyumda Uma Thurman’dan Cloe Swingway’e, Naomi Campbell’dan Adwoa Aboah’ya birçok elit ismi ağırladı. 2019 koleksiyonunun odağı seksilik hissi oldu. Kışkırtıcı süslemelere bir zarafet getirdi.

Author: Zeynep Sahin

RELATED POSTS