Oscars 2024

NewsMarch 11, 2024
Oscars 2024

Oscar 2024: “Oppenheimer” En İyi Film dahil yedi Oscar ödülü kazandı. Gecenin diğer büyük kazananı ise Poor Things ile ikinci En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını evine götüren Emma Stone oldu. Olmazsa olmazlara gelirsek:

Pazar günü Hollywood’da Christopher Nolan En İyi Yönetmen ödülünü kazanırken, uzun metrajlı filmi “Oppenheimer” En İyi Film Oscar’ını evine götürdü.

Cillian Murphy En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanırken, Emma Stone da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Hollywood Pazar günü Oppenheimer’ı taçlandırdı. Film altı heykelcik daha kazandı. Christopher Nolan’ın atom bombasının babasının portresini çizdiği film, aldığı övgü dolu eleştiriler ve kusursuz oyuncu kadrosuyla geceye damgasını vurdu.

En İyi Yönetmen ödülünü tüm oyunculara teşekkür etmek için kullanan Nolan, “Bu film için bir araya getirdiğimiz inanılmaz ekip hakkında ne söylesem azdır” dedi.

Çelişkiler ve şüphelerle dolu bir nükleer deha olan Robert Oppenheimer rolünde ustalaşan Cillian Murphy En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı. İrlandalı oyuncu, “İyi ya da kötü, Oppenheimer’ın ve atom bombasının dünyasında yaşıyoruz” dedi. “Bu yüzden bu ödülü gerçekten de dünyanın dört bir yanındaki barış yanlılarına adamak istiyorum.” Bilim adamının toplum önünde küçük düşürülmesini organize eden muhafazakâr bir bürokratı canlandıran Robert Downey Jr, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü evine götürdü.

Filmin taç giyme töreni, bu yaz vizyona girmesinden bu yana yarattığı popüler başyapıtın ününe yakışır şekilde kurgu, sinematografi ve film müziği gibi diğer teknik ödüllerle tamamlanıyor.

Ve Emma Stone için iki ödül Gecenin diğer büyük kazananı Emma Stone oldu. 2017’deki La La Land’in ardından, Poor Things ile ikinci En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını aldı. Yorgos Lanthimos’un bu barok öyküsü, retro-fütüristik estetiğiyle toplam dört heykelcik kazandı.

İsrail ve Hamas arasındaki savaşın etkileri bu gecede de hissediliyor. Aralarında Billie Eilish, Ramy Youssef ve Fransız aktör Swann Arlaud’un da bulunduğu birçok yıldız ateşkes çağrısı yapan rozetler takarken, Los Angeles sokaklarında aktivistler tarafından birkaç küçük gösteri düzenlendi.

Author: Murat Şentürk

RELATED POSTS