What Went Down At The Oscars

NewsFebruary 25, 2019
What Went Down At The Oscars

Büyük bir merakla beklediğimiz 91. Oscar Ödülleri dün gece gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Kırmızı halı geçidinden ödül töreni sonuna kadar yaşanan ikonik anları bir araya topluyoruz. Bu sefer saymaya 1’den başlıyoruz…

Sunucusuz Gece

Sanıyoruz ki Oscar’dan bahsedeceksek, ilk konuşulması gereken konu 30 yılı aşkın süredir bir sunucu tarafından yönetilen gecenin, bu sene sunucusuz gerçekleşmesi. 91. Oscar Ödül Törenini sunması kararlaştırılan Kevin Hart’ın bu durumda payı büyük. Hart’ın homofobik twitter paylaşımları birçok kişi tarafından tepki görünce kendisi yine twitter üzerinden yaptığı açıklamayla sunuculuktan vaz geçtiğini açıkladı, aynı zamanda LGBT’i bireylerden de özür dilemeyi unutmadı.

‘Lady Gaga’

‘A Star Is Born’ filmiyle bu sene adından çokca söz ettiren Lady Gaga, filmde Bradley Cooper ile birlikte seslendirdiği ‘Shallow’ şarkısıyla ‘En İyi Orijinal Şarkı’ kategorisinde kazandığı Bafta ve Golden Globe ödüllerinin yanına bir de ‘Oscar’ı ekliyor! Ikili tam da beklediğimiz gibi Oscar Ödül Töreni’nde de gerçekleştirdikleri performans ile geceye damga vuruyor.

Diamonds Are A Girl’s Bestfriend

Gecede geçmişten gelen bir detay gözümüze çarpıyor. 140 yıl önce Charles Lewis Tiffany tarafından bulunan ikonik sarı elmas, Lady Gaga’nın boynunda! 45 karat büyüklüğündeki bu taşı, 50 yıl kadar önce ‘Breakfast At Tiffany’s’ filminin basın turunda Audrey Hepburn’ün taktığını biliyoruz. Eski tasarımına göre sadeleştirilen ve sarı elmasın ön plana çıkarıldığı kolye, Lady Gaga’nın Alexander McQueen elbisesini gölgede bırakıyor.

 “Dresssuit”

Kırmızı halının en sansasyonel isminin Billy Porter olduğu konusunda sanıyoruz herkes hemfikirdir…  En son ‘Pose’ dizisiyle karşımıza çıkan Porter, gece için Christian Siriano imzalı kadife “takım elbise/elbisesiyle” kendini özgürce ifade ediyor. Porter’ın kendinden emin duruşuyla kırmızı halının ikonik stil anlarından biri olarak hatırlanacağı kesin.

Alfonso Cuaron

Içlerinde Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Pan’ın Labirenti, Y Tu Mama Tambien, Büyük Umutlar gibi oldukça başarılı filmlerin de olduğu birçok yapımın yönetmenliğini üstlenmiş olan Alfonso Cuarón, “Roma” ile ‘En İyi Yönetmen’ ödülünün sahibi oluyor. 57 yaşındaki Meksika’lı yönetmen, aynı zamanda bu ödülü kazanan ilk Latin Amerika’lı olarak tarihe geçiyor.

R O M A

Meksika’nın orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bir evde çalışan hizmetçi Cleo ve evin hanımı Sofia’nın hayatlarını konu alan film gecede ‘En İyi Yabancı Film’ ve ‘En İyi Sinemografi’ ödüllerinin sahibi olarak efsaneleşiyor. Aynı zamanda Roma, bu kategoride Meksika için aday gösterilen 9., ödülü kazanan ilk film olma özelliği taşıyor.

 Best Actor!

Bohemian Rhapsody’deki muazzam oyunculuğuyla ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünün sahibi olan Malek, gecenin yıldızı oluyor. Film yayınlandığından beri Fredie Mercury’ye olan benzerliği ve sergilediği başarılı performansıyla gündemden düşmeyen Malek, bu ödülü sonuna kadar hakediyor.

And The Best Kiss Goes Too…

 Her zaman sempatik tavırlarıyla kendisine hayran bırakan Rami Malek, romantizmiyle de içimizi ısıtmayı başardı. ‘En İyi Aktör’ kategorisi kazananı açıklandığında Malek, mutluluktan aşkını göstermekten hiç çekinmediği sevgilisi aynı zamanda Bohemian Rhapsody’deki rol arkadaşı Lucy Boynton’ı öpmelere doyamadı. Bu sevimli ve romantik tavırlarıyla favori çiftimiz olan ikili, Oscar tarihinin en güzel anlarına bir tanesini daha ekledi.

The Speech

Gecenin en duygusal konuşması şüphesiz Rami Malek’ten geldi. ‘En İyi Aktör’ ödülünü almak üzere sahneye çıktığında teşekkür konuşmasına annesiyle başlayan Malek, konuşmasını hayatındaki diğer kadın olan Boynton’la bitirdi. “Filmin kalbi sensin, çok yeteniklisin ve kalbimin sahibisin.” sözleriye sevgilisine teşekkür ederek bir kez daha hayatındaki önemini vurguladı.

https://www.youtube.com/watch?v=hy8z_Tq_VHo

Mükemmel Centilmenlik

‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ kategorisinde ilk Oscar’ını kazanan Regina King’in, ödülünü almak üzere sahneye çıkarken ayağının takılmasıyla Chris Evans yardımına koştu. Sahneye çıkana kadar King’e eşlik eden Evans centilmenliğiyle herkesin övgüsünü kazandı.

Author: Burcu Ece İlgü

RELATED POSTS