Out of Ordinary: Yaron Herman

MusicJune 11, 2017
Out of Ordinary: Yaron Herman

Psikoloji, matematik ve felsefe meraklısı, Choc Jazzman, Disque d’émoi Jazz Magazine ve Victoires du Jazz gibi prestijli ödüllerin sahibi, maceraperest ve deneysel… Böyle kaç piyanist tanıyorsunuz? Biz bir tanesini biliyoruz: Yaron Herman.

Yaşadığımız yüzyılın en şaşırtıcı piyanistlerinden biri olan Herman’ı, İKSV Müzik Festivali kapsamında Geneva Camerata & David Greilsammer ile birlikte sahne alacağı “Mozart’tan Ellington”a konserinden birkaç gün önce yakaladık.

Hayatında müziğe bakışını değiştiren bir an var mı?

Keith Jarrett’ı duyduğum ilk an tüm yaşamımı değiştirdi diyebilirim. Müziğin sizi bambaşka boyutlara götürebildiğini fark ettim; sıradan olan bu dünyadan çıkıp yepyeni bir dünyaya açılıyorsunuz.

Kariyerin boyunca yaptığın en cesurca hareket neydi?

Müzikte kariyer yapmayı seçmek. (gülüyor)

Doğaçlama yapmak isteyen bir müzisyene ne tavsiye edersin?

Doğaçlamayı öğrenmek dans etmeyi öğrenmeye benzer. Hareketleri öğrenebilirsiniz ama o hisse ve doğru zamanda doğru şeyi yapma içgüdüsüne sahip olmanız, kendi tarzınızı yaratmanız gerekir. En iyi yöntemse doğaçlamanın tarihini ve iyi doğaçlama yapan müzisyenlerin tekniklerini öğrenip sonra bunların hepsini unutmak ve kendi hissinizi takip etmektir.

En sevdiğin rock grubu hangisi?

Zor bir soru. Sanırım Radiohead diyeceğim. Tek bir şarkı seçemem, sevdiğim birçok şarkıları var. Güzel şarkılar besteleme becerilerine hayranım. Müziksel anlamda oldukça kompleks bir yapıya sahip olsa da insanın ruhuna dokunmayı başarıyorlar.

Sahnede birlikte çalmak isteyeceğin efsanevi bir müzisyen var mı?

Coltrane’le çalmayı ve Bach’tan ders alabilmeyi çok isterdim.

Britney Spears hakkında ne söylemek istersin?

Söyleyecek pek bir şeyim yok. Umarım biraz toparlamıştır.

Konserden sonra İstanbul’daki vaktini nasıl geçireceksin?

Bu harika şehri keşfe çıkacağım. Yemeklerin tadına bakıp atmosferin tadını çıkarmak ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorum.

Author: Gamze Kantarcıoğlu

RELATED POSTS