Olivia Rodrigo’nun Başarısındaki Sır Ne?

MusicApril 15, 2022
Olivia Rodrigo’nun Başarısındaki Sır Ne?

TikTok her ne kadar şarkılarının popülerleşmesinde büyük rol oynasa da, 7 Grammy adaylığı şişirilmiş bir balon olmadığının kanıtı. 19 yaşında elde ettiği büyük başarının ardından Olivia Rodrigo’yu yakından tanımak isteyenleri buraya alalım. 

8 Ocak 2021’deki ilk single’ı Drivers License’ı yayınlamasının ardından üç gün sonra 15 milyon dinlenmeyle bir günde Spotify’ın rekorunu kırdı ve platform tarihinde bunu yapan en hızlı şarkı oldu. 17 yaşında High School Musical’ın spin-off’unda rol aldı birkaç hafta sonra kelimenin tam anlamıyla gezegendeki en hızlı popülerleeşen ve neredeyse her gün rekor kıran bir şarkıcı oldu. Geçen seneki hızlı çıkışının ardından Vogue’a verdiği röportajda “Bu oldukça garip çünkü bir haftada tüm hayatım değişti ve ayrıca hiçbir şey değişmedi. Her gün evdeyim, ödevimi yapıyorum ama 10 yaşımdan beri tanıdığım insanlar bana ulaşıyor ve müziğimi sevdiklerini söylüyorlar. Garip bir paradoks.” dedi. 

4 Grammy kazanmak kadar taşıması da zor olmalı ki fotoğraf çekimi sırasında birini yere düşürdü. 2010 Grammy’sinde Taylor Swift’in başına gelen olayın aynısı, o zamanlar 20 yaşındaki süperstar yanlışlıkla sahne arkasında düştüğü ve dört ödülünden birini kırdığı ve onu bir araya getirmek için yardıma ihtiyacı olduğu zaman oldu. Rodrigo, uzun zamandır 32 yaşındaki Swift’i müzik kariyerindeki en büyük ilhamlarından biri olarak gösteriyor. 

https://www.instagram.com/p/CcQgB8zpoEx/

Genç şarkıcının şarkılarını sevmek için ergen olmak işe yarıyor ama yetişkinlerin de kendisini benimsemesi imkansız değil. Şarkıları, ergenliğin en güçlü duygularını yeniden yaşamak için garantili tek yönlü bir bilet. Kalp kırıklığı, kıskançlık, güvensizlik ve tabii ki olan her şeyin şimdiye kadarki en büyük acı olduğu duygusu. Pandemi kaynaklı bir durgunluk sırasında, diğer Z kuşağı ünlülerine atıfta bulunan çekici bir potansiyel romantik arka plan hikayesini ve viral bir TikTok trendi hesaba girince Rodrigo’nun ününün formülü kendini gösteriyor. 

Çıkışındaki en büyük etmen olan Drivers Licence, kendisini viral bir TikTok trendinin merkezini bulduğunda turnayı gözünden vurdu. TikTok’un bir şarkıyla sanatçıyı zirveye taşıdığına ilk defa tanıklık etmiyoruz. Nitekim Lil Nas’in Old Town Road şarkısı da temellerini uygulamada sağlamlaştırdı. Lil Nas’ın kariyeri tırmanmaya devam ediyor ve birçok uygulama kısa ömürlü olsa bile, kazananlarından bazılarının onu büyütebileceğini ve platformdan kariyer inşa edebileceğinin bir göstergesi. 

Billie Eilish de oldukça genç bir yaşta üne sahip olsa da Olivia Rodrigo’nun hitap ettiği kesim daha küçüklerden oluşuyor. Ergen deyip geçmemek lazım, nitekim Justin Bieber da Baby şarkısıyla ünlü olmamış mıydı?

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS