Normaillot ile tanışın!

FashionJune 23, 2022
Normaillot ile tanışın!

İlham, yenilik ve zanaatkarlığı birleştirerek sofistike bir şıklık sunmayı hedefleyen Normaillot, sadece bir plaj giyim markasından çok daha öte. Ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarla geceden gündüze şıklığınızdan ödün vermeden taşıyabileceğiniz parçaları birleştiren markanın hikayesini, kurucusu Merve Mısırlı’dan dinliyoruz. 

Tasarım dünyasına nasıl adım attın? Marka kurma süreci senin için nasıl gelişti?

İlkokulda okuduğum yıllarda modaya ilgim başladı diyebilirim. Okuma ve yazmayı öğrendiğimde bir moda dergisi çıkarmış ve ellerimle çoğaltarak satışa sunmuştum. İlerleyen senelerde çalışma hayatını merak ettiğim için bankalarda ve çeşitli denetleme firmalarında staj yaparak kurumsal hayata olan merakımı keşfetmeye çalıştım. Uzun bir dönem İsviçre’de vakit geçirdim ve oradan Avrupa’ya seyahatler etme fırsatı buldum. Yolculuklarım sırasında kendi tarzımı yansıtabileceğim plaj kıyafetleri ve mayolar bulamıyordum hem Türkiye hem de Avrupa’da. Geçen zamanlar içerisinde ise kendi markamı kurmak ve onu globalde tanıtabiliyor arzusunda olduğumu fark ettim. 

Normaillot adı nereden geliyor, bir hikayesi var mı?

Norm kelimesi, olması gereken ve Fransızca ‘da mayo anlamına gelen Maillot De Bain’in kısaltılmıs haliyle yeni bir kelime oluşturmak istedim. Olması gereken mayo anlamında yeni bir sözcük diyebiliriz.

Normaillot stilini nasıl tarif edersin?

Normaillot’nun stili oldukça sofistike, farklı ve rahat bir şıklık sunuyor.

Mayo tasarımı yapmanın nasıl zorlukları ve kolaylıkları var?

İlk günlerde fitting’ler sırasında mayolarımı giydiğimde iyi hissedebilmek için çok uzun vakitler bu konuya odaklanmak ve süreçlerin deneme yanılma yoluyla ilerlemesi mayo tasarlamanın en büyük zorluklarından biriydi. Sonrasında vizyonuna ve tasarım ruhuna çok güvendiğim annemden destek almaya başladım ve tasarım süreçlerim kolaylaştı. Bazı karar aşamalarında tek olmak oldukça yorucu. Sonrasında ekibimi büyütüp bana her konuda destek olan iş arkadaşlarımın da varlığı bu sürecin kolaylıkları arasında.

Trend ve akımları trend raporu hazırlayan platformlardan takip ediyorum, sonrasında da kendimi geçmişin keşfedilmemiş stil ikonları, mimari ve doğadan ilham alırken buluyorum.

Tasarım sürecinde fikir ve ilhamlarının kaynağı ne? Trend ve akımlardan etkileniyor musun?

Sanat en baştan beri ilham kaynaklarımızdan. Güncel yurtiçi, yurtdışı sergiler, fuarlar, dijital sanat gelişmeleri ve genç sanatçıları takip ediyorum. Trend ve akımları trend raporu hazırlayan platformlardan takip ediyorum, sonrasında da kendimi geçmişin keşfedilmemiş stil ikonları, mimari ve doğadan ilham alırken buluyorum. Şu anda Mert’le birlikte Resort 23 koleksiyonunu tamamlamak üzereyiz, onunla beraber koleksiyona güncel akımlardan biri olan ekstra rahat, daha dinamik parçaları eklemek fikri üzerine yoğunlaşmış vaziyetteyiz.

Plaj giyim üreten markalar şu sıralar oldukça popüler, Normaillot’un ayırt edici yanını nasıl tanımlarsın?

Normaillot sofistike ve şaşırtıcı bir marka. Koleksiyon hem gündüz hem de akşam programlarında kombinlenebilir parçalardan oluşuyor. Aynı zamanda bir plaj markasının dışında, topuklu ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarıyla da daha geniş bir koleksiyon aralığına sahip olduğu için biraz daha farklı seçeneklere rastlamak mümkün. 

Normaillot sofistike ve şaşırtıcı bir marka. Koleksiyon hem gündüz hem de akşam programlarında kombinlenebilir parçalardan oluşuyor.

So This is Love koleksiyonundan bahsedelim. Neler dikkat çekiyor, nelere önem verildi?

Bu sene fashion week’lerde de sıkça rastladığımız floral etkiler SS22 So This is Love koleksiyonumuzda da ağırlıkta. Biz bu sene 3D teknik detayları kullanarak mayo kumaşlarından yüzülebilir aksesuarlar tasarladık, sade plaj görünümüne sofistike şıklıklar ekledik, gül desenleri, pembeler, toprak tonları ve parlak kumaşlar bizim koleksiyonumuzda bu sene yoğun olarak mevcut. Yüzmeye uygun kumaşta biker şortlar, etekler ve şapkalar So This is Love koleksiyonunun en hit parçaları. Ayrıca plaj düğünü planlayan gelin adayları için de bembeyaz bir Bridal koleksiyonu hazırladık, şu an en çok ilgi gören serilerimizden biri diyebilirim. Lokal desteğe önem veriyoruz. Her koleksiyonda el emeğine gönderme yapan parçalarımız var, makrome bikini, mayo, elbise ve çantalardan 3D çiçek aksesuarlarına kadar çeşitliliğimiz oldukça geniş.

Koleksiyonda beachwear dışında aksesuar ve ayakkabılar da görüyoruz, Normaillot nereye evriliyor?

Normaillot biraz daha ready to wear bir marka olma yolunda ufak adımlar atıyor, aynı zamanda da plaj koleksiyonundaki ürün çeşitliliğini arttırarak Normaillot kadınının hayatının her anında yanında olmak istiyoruz. 

Photography by Can Cofus
Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS