Ne Dinlediğine Dikkat Et!

MusicAugust 16, 2022
Ne Dinlediğine Dikkat Et!

Beyonce’nin yeni albümü Renaissance çıktığından beri onun hakkında konuşmamak veya tekrar tekrar dinlememek elimizde değil. TikTok ’taki birkaç video ise albümün müzikal içeriğinden çok sözlerine dikkat çekiyor. Sizce Beyonce’nin bu albümü hepimizi en iyi versiyonumuza dönüştürecek sihirli bir değnek olabilir mi?

Sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz ve bedenimize aldığımız her şeye dikkat etmek zorundayız. İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara kadar televizyon programları, gün içerisinde maruz kaldığımız haberler ve sosyal medyada karşımıza çıkan içerikler de yeni dünyada bizim tüketimlerimizi oluşturuyor. Günlük tüketimlerimizin en büyüğü ise şüphesiz müzik… Sabah uyandığımızdan akşam uyuyana kadar günün her saati, her yerde müzik dinliyoruz; çoğunlukla da maruz kalıyoruz. Dinlediklerimiz ise modumuzu ve hatta psikolojimizi etkileyebiliyor. 

Kederli, geçmişe yönelik ve depresif diye tabir edebileceğimiz şarkıları o anki ruh halimiz ne olursa dinlediğimizde ciddi mod düşüklükleri yaşayabiliyoruz. Bizi o andan alıp daha mutsuz anılara götürebilen bu şarkılar hem ritmi hem de şarkı sözleriyle bizi dakikalar içinde etkilemeyi ve daha karamsar düşünceleri tetiklemeyi başarabiliyor. Aynı şey yüksek ritimli ve pozitif, umut dolu şarkılarda da yaşanırken bu sefer modumuzun yükseldiğine ve yüzümüzde bir gülümseme oluştuğuna şahit olabiliyoruz. Bu etki hızlıca gözlemlenebiliyor olsa da müziğin ve özellikle şarkı sözlerinin daha güçlü ve kalıcı bir etkisi de var.

Bir şeyi kırk kere söylersen olur sözüne hepimiz aşinayızdır. Gerçekten de tekrarlanan sözlerin beynimizde yer ettiği ve bir nevi bilinçaltımızda kabul gördüğü bir gerçek. Biz farkında olsak da olmasak da bilinçaltımıza işlenen bazı cümle ve kalıplara göre yaşıyoruz. Peki bu cümleler bilinçaltımıza nasıl giriyor? Genelde tekrar etkili bir yol olarak görülse de günümüzde bunun en kolay ve en eğlenceli yollarından biri müzik dinlemek. Şarkı sözlerinin burada önemli bir rol oynadığı bir gerçek. Biz istesek de istemesek tekrar tekrar dinlediğimiz şarkı sözleri bir nevi hipnoz etkisi yaratabiliyor. Olumlu, özgüvenli, pozitif sözleri olan şarkılar; bilinçaltımıza fikir aşılamakta kullanılıyor ve bu bir akıma dönüşmüş durumda! Spotify’da artık çeşitli türlerine rastladığımız manifesting yani olumlama etkisi yüksek olan şarkıları içeren playlistler, kullancılar tarafından düzenli olarak dinlenerek bir nevi beyni programlama amacıyla kullanılıyor. 

Beyonce’nin son albümü Renaissance’ın ise bu bakımdan oldukça zengin olduğu TikTok’da bir süredir konuşuluyor. “I am That Girl” ve “Cozy” şarkıları ile özgüveni yükselten, güç veren ve bedenimizle barışmamızı en seksi ve dişil yönden telkin eden şarkı sözleri; tekrar tekrar dinlendiğinde sihirli bir değnek işlevi gösterecek gibi duruyor. Tek seferde bile modumuzu inanılmaz derecede yükselten ve yerimizde duramadığımız bu albümün bilinçaltımıza uzun vadeli etkisi; Queen B’den bize bir hediye gibi!

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS