Müze’de bir keşif: Beden ve Ruh

Arts & CultureNewsDecember 12, 2017
Müze’de bir keşif: Beden ve Ruh

Pera Müzesi 2017 yılını Türkiye-Visegrad Kültür Festivali’yle uğurluyor. Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’yı bünyesinde bulunduran Orta Avrupa Filmleri, değerli yönetmenleri arasında Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Wojciech Marczewski, Martin Šulík, Ildikó Enyedi, György Pálfi, Virág Zomborácz ve Anna Zamecka isimleri yer alıyor.

Geniş bir tarihsel süreci kapsayan filmlerin odak noktası “Beden ve Ruh”. Bireyleri anlayabilme bağlamında, bedenlerin zihin ve ruhla olan ilişkini inceleyen filmler, varoluşun fiziksel ve soyut yanlarını ustaca seyirciyle buluşturuyor.

Papatyalar (Daisies)

Hayatlarını gerçekliği anlamaya ve anlatmaya adamış iki genç kadının başrolünde bulunan Papatyalar, Çek Cumhuriyeti’nin sanata koymuş olduğu sansürün geçtiği dönemi; Çek Yeni Dalgasını (1960’lar) konu alıyor. Ekran ve gündelik hayat arasındaki gerçeklik farklarını ortaya koyan film geçmişten taşıdığı izlerle sonraki nesillere örnek oluyor. Oyuncuları; Ivana Karbanová, Jitka Cerhová, Marie Cesková, Jirina Myskova

“Özgür” Sinemadan Kaçış (Escape From The “Liberty” Cinema)

Polonya’nın yapıldığı zamanın en özgün filmlerinden biri olma ününe sahip filmin yapım yılı 1990. Dönemin baskıcı rejimine tepki gösteren, özgürlük için çabalayan kadroyu izlemek bizi Polonya’nın da dışına, evrensel gerçekliğin merkezine savuruyor. Filmde Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska ve Piotr Fronczewski’yi görüyoruz.

Bahçe (The Garden)

Martin Šulík’in yönetmenliğinde bir yapım. Hayatı dedesine ait günlüğü bulmasıyla beklemediği bir şekilde baştan aşağı değişen bir adamın hikayesi. Kısa vadeli planların hayat değiştirme etkisi olacağının kanıtı. Oyuncuları; Luknár, Zuzana Sulajová, Jana Svandová, Marián Labuda. Yapım yılı ise; 1995.

Zevk Komplocuları (Conspirators of Pleasure)

Jan Svankmajer, cinsel fetişizm ve fantezi unsurları söz konusu olduğunda akla gelen isimlerden Freud, Sade, Bunuel ve Max Ernst’ten destek alan yapımıyla izleyiciyle buluşuyor. 1996 yapımı filmin oyuncuları; Petr Meissel, Gabriela Wilhelmová, Barbora Hrzánová ve Anna Wetlinská.

Hayattan Sonra (Afterlife)

Bazı filmleri izlerken içsel bir dönüşüm yaşarız. Virág Zomborácz da bizlere bir derecede olması gereken ve olan arasındaki ilişkiyi sorgulatıyor. Hayatımızda ne zaman bir dönüm noktası olacağını bilemeyiz. Oldukça pasif, özgüvensiz bir şekilde hayatını sürdüren Mózes de aynı şekilde babasının vefatından sonra kendi hayatını kontrolünü ele alması gerektiğini öğreniyor. 2014 yapımı filmin oyuncuları; Márton Kristóf, Zsolt Anger, Eszter Csákányi ve József Gyabronka

Serbest Düşüş (Free Fall)

Yapımı 2014 olan filmde apartmanın çatısından atlayan yaşlı kadının hikayesi diğer dairelerin benzer vakalarıyla film boyunca sürüyor. Oyuncuları Márton Kristóf, Zsolt Anger, Eszter Csákányi ve József Gyabronka’dan oluşan enteresan hikayeyi izlerken apartmanlarına konuk olacaksınız.

Keçi (Goat. 2014)

Ivan Ostrochovský seyirciye hayatın gerçek yüzünü gösteren filmlerden… Pes etmeme hırsımızı fitilleyen vakaların öldürmediği noktada güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Koza, sevgilisi Misa’nın kürtaj olabilmesi için gereken parayı bulmak uğruna boks hayatına dönerek kendi sınırlarını zorluyor. Oyuncuları; Peter Baláz, Nikola Bongilajová, Stanislava Bongilajová ve Ján Franek. Yapım yılı ise; 2014.

Beş Ekim (Five October)

Başarı ihtimali %50 olan bir ameliyata girmeden neleri yapmak isterdiniz? Bir şeyi son kez yapacak, deneyimleyecek olsanız o ne olurdu? Ana karakter, Jan Kollar’ın günlüğünde bulunan alıntılardan faydalanan Martin Kollar, bu derin filmin yönetmen koltuğunda. Ekibinde Kollar kardeşlerin bulunduğu filmin yapımı 2016.

Ben, Olga Hepnarová (I, Olga)

“Hak etmek” kavramını irdeleyeceğiniz 2016 yapımı film, 10 Temmuz 1973’te 22 yaşına giren, akıl sağlığı yerinde olmayan bir genç kızın masum insanları öldürdükten sonra toplum önünde idam edilen son kadın olmasını konu alıyor. Usta oyuncu kadrosunda Michalina Olszanska, Martin Pechlát, Klára Melísková ve Marika Soposká bulunan filmin koltuğunda Petr Kazda, Tomás Weinreb oturuyor.

Birliktelik (Communion)

İnsanın ruhuna dokunan 2016 yapımı filmin oyuncu kadrosu oldukça başarılı; Michalina Olszanska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká. Ebeveyn rolünü üstlenen çocukların yaşadığı zorlu ve çelişki dolu sahneleri seyirciye sunan yönetmen Anna Zamecka, imkansızın olmadığını zayıf zannedilen çocuğun aile kurmaktaki gücünü göstererek kanıtlıyor.

Küçük Liman (Little Harbour)

Filmin adı gibi, ana karakterlerin de yaşları oldukça küçük. Ama bu kalplerini açmak için engel değil. Daha kendileri çocuk olan iki küçük karakter, aile kurmaya karar verir. Oyuncuları Michalina Olszanska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká olan filmin yapımı 2017, yönetmeni ise; Iveta Grófová.

Beden ve Ruh (On Body and Soul)

Yönetmen koltuğuna 18 yıldan sonra yeniden oturan Ildikó Enyedi, 2017 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanarak efsane bir dönüş yaptı. Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, ve Ervin Nagy’den oluşan oyuncu kadrosu, yaşanılan aşkla rüyaların gerçekliğini sorgulatıyor.

Işın (Photon)

2017 yapımı olan film, evrenin varoluşundan bugüne çözülemeyen gizemini David Deatsch çalışmalarından esinlenerek sunan yönetmen Norman Leto esrarengiz görsellerle destekliyor. Oyuncuları ise; Andrzej Chyra, Karolina Kominek-Skuratowicz, Joanna Soroczak, Alex Mru Kijania, Steve Royal

Author: Naz Ohri

RELATED POSTS