Miu Miu Kadın Hikayeleri kısa film serisinin 23. filmi ‘House Comes With A Bird’ ü  24 Mart’ta yayınladı. Janicza Bravo yönetmenliğindeki filmin başrollerini Orange Is The New Black dizisinden tanıdığımız Natasha Lyonne ve dünyada ünlü çellist Kelsey Lu ile birlikte Katherine Waterson ve Poorna Jagannathan paylaşıyor.

Miu Miu’nun 2011’de her sene iki film yayınlamak üzere start verdiği kısa film serisi, kadın sanatçıları ve yönetmenleri  desteklemeyi amaçlıyor. Serinin son filmi House Comes With A Bird de öncekiler gibi kadın odağında olmakla beraber ırk ve sınıf farkı sorunlarına da çok sakin bir şekilde dokunmuş. 15 dakikalık film, izleyene ilkbahar huzuru yaşatan bir tat veriyor. Los Angeles’ta geçen film için kıyafetlerin hikayeyle harmanlanarak yerini çok iyi bulduğunu ve asla hikayenin önüne geçmesine izin verilmediğini söylemek gerek. 

Film boyunca 90’lı yıllara atıfta bulunan en önemli unsurun saç ve makyaj olarak kurgulandığı aşikar. Her ne kadar bir giyim markası olarak tanıdığımız Miu Miu tasarımlarından kopmak zor olsa da izlerken hikayenin anlatımı kusursuz bir sadelikte. Filmin galasındaki bir röportajında eforsuzluğu amaç edindiğini söyleyen Bravo’nun kafasındaki kurguyu başardığını söylemeliyiz. Bir bahar günü California sıcaklığında esen ılık rüzgarı hissettiren; bir yandan da sosyo ekonomik konulara parmak dokunan bir eserle karşılaşacağınıza şüphe yok. Satılık bir evin asıl sahibi diyebileceğimiz ancak kafesinden çıkarılmayan bir papağan, bahçede gezen bir kaplumbağa gibi sembolik dokunuşlarla güç dinamiklerine gönderme yapan Bravo’nun Miu Miu işbirliğine evet demesi gayet iyi sonuçlanmış diyebiliriz.

Film merak edenler için Miu Miu Youtube kanalında ve MUBI’de yayında.