Cekette ile tanışın!

FashionMarch 28, 2022
Cekette ile tanışın!

Dinamik, farklı, duyarlı ama şık… 2018 yılında kurduğu markası Cekette’i böyle tanımlıyor Lal Bilgütay. Tasarım dünyasına girişi, temel ilkeleri ve olmazsa olmazları ile sıradışı ama sade Cekette ile tanışıyoruz.

Cekette’in kurucusu Lal için tasarım dünyasına adım atma süreci aslında kendiliğinden gelişmek durumunda kalmış. 2018 yılında 1000 adet hatalı denim imalatı sonrası elindeki üretimleri bir şekilde kullanabilmeyi denerken, kendini ilk başta koleksiyonlar geliştirirken sonra da malzemeleri ileri dönüştürürken bulduğunu anlatıyor.

“Cekette için sürdürülebilirlik ve yavaş- moda akımı, en başta insan emeği ve işçiliğe değer vermekte başlıyor. Eğer emeğe saygı duymaz isek, kaliteli bir ürün elde etmemiz mümkün değil.” 

2018’de zamansız ve cinsiyetsiz ceketler sloganıyla ortaya çıkan Cekette, ilk sezonlarında cinsiyetsiz çizgisini devam ettirse de tasarımlar şu an cinsiyetsiz ve kadın giyim olmak üzere ikiye ayrılıyor. 

Dinamik ve duyarlı Cekette’in tasarım vizyonunu sıra dışı ama sade olarak özetliyor Lal, ilhamı ise seyahat ettiği şehirler ve oradaki insanlar. Sürdürülebilirlik ve slow fashion kavramları ise kurulduğu günden beri Cekette tasarımlarıyla destekleniyor. 2021’de Cekette çatısı altında Cekette/Reclaimed adını verdiği bir alt marka çıkaran Lal, bu ürünleri elinde kalan kumaşları kullanarak ya da elindeki envanteri ileri dönüştürerek yaratmış. Markanın kurulma hikayesinin de temelde bir ileri dönüştürme projesinden oluşması, bu ilkelerin Cekette’in DNA’sında bulunmasını sağlıyor.

“Marka ürün gamı açısından aslında oldukça evrildi. Gelecek sezonlarda, sürdürülebilirlik kapsamında ileri dönüşüm tekniğinden vazgeçmiyor olacağız.”

Interview by Dilan Günaçtı

Photography by Ecem Tungaz

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS