Miu Miu Women’s Tales #25

NewsMarch 17, 2023
Miu Miu Women’s Tales #25

Büyük beğeni alan Miu Miu Women’s Tale kısa film serisinin 25.’si geliyor. Bu sefer, Lila Avilés’in yazıp yönettiği ‘Eye Two Times Mouth’ adlı film, bizleri ilahi geometrinin de etkisiyle beraber, Akemi Endo’nun başrolünü canlandırdığı Luz karakterinin olmak istediği kişiye dönüşümünü izlemeye davet ediyor.

Miu Miu Women’s Tale, çağımızın en değerli ve orijinal kadın yönetmenlerini, günümüzde bir kadın olmanın karmaşıklığını inceliyor. Seri boyunca şu ana kadar Miu Miu bizleri Agnès Varda, Miranda July ve Chloë Sevigny gibi yönetmenlerin modern bir kadın olmanın karmaşıklığını anlatan filmleriyle buluşturdu.

17 Mart’ta yayınlanan, 25. kısa filmde, Meksikalı bağımsız yönetmen, senarist ve yapımcı Lila Avilés yönetmen koltuğunda. Avilés, 2018 yapımı uzun metrajlı filmi The Chambermaid ile 92. Akademi Ödülleri’nde Meksika’nın temsilcisi oldu ve dünya çapında altmıştan fazla film festivalinde birçok ödül kazandı. Avilés’in Eye Two Times Mouth adındaki yeni filminde, Akemi Endo’yu başrolde Luz adındaki bir galeri çalışanın opera şarkıcısı olma hayaliyle buluşturuyor.

Mexico City’nin önde gelen tiyatrolarından birinde, bir gün Madame Butterfly seçmelerine davet edilen Luz, pratik yapmak için arkadaşları Lucian ve Chío’dan yardım alır. Nasıl ki, bir tırtıl rengarenk ilham veren bir kelebeğe dönüşür, Luz da arkadaşlarının yardımıyla, bir opera sanatçısına dönüşecektir. Usta oyuncu Irene Akiko tarafından canlandırılan Chío, “Ağzın, gözünün iki katı büyüklüğündedir.” diyor. Zira, dediğine göre, geometri dünyayı yöneten ilahi bir güçtür. Bu vesileyle, Meksika ve Japon mistik felsefelerini örtüştüren film; adını da bu sahnede sahip oluyor. Operanın önemli unsurlarından ağız, gözler, eller ve kulakların birbiriyle bağlantısına dikkat çekerek; son sahnede, Luz’un Puccini’nin başkarakteri Cio-Cio San’a dönüşüyor ve tüm ışıklar onun üzerinde parıldıyor.

Lila Avilés ve Miu Miu, kendi kendimizi dönüştürmenin, bir metamorfoz kadar yakın olduğunu paylaşarak, bu öz keşif yolculuğunu, hayatımızın sürekli bir değişim hikayesi olduğunu vurguluyorlar. Miu Miu’nun, kadın yönetmenlerle, cinsiyet kavramından öte önemli tartışmaların yürütüldüğü bir mekân olarak sunduğu bu seri, filmin akışındaki gibi, herkesin kim oldukları ve kim olmak istedikleri hakkında konuşabileceği kolektif ve kültürel bir dilin yayılmasına alan açıyor.

Miu Miu’nun bir moda kimliğini geride bırakarak kadın yönetmenleri desteklediği serinin 25.’sine, Lila Avilés’in Meksikasında bir opera dinleyicisi olmak istiyorsanız; Eye Two Times Mouth, Miu Miu YouTube kanalından ve MUBİ’de yayında.

Author: Ceydanur Demir

RELATED POSTS