Mission Failed: Lonely Ape Dating Club

NewsMay 28, 2022
Mission Failed: Lonely Ape Dating Club

Bored Ape Yacht Club’ın NFT’lerinin sahiplerine yönelik flört uygulamasına kaydolmak için yeterli kadın bulamadığı için kapatıldığına dair attığı tweet viral oldu. NFT’ler üzgün, geek ve yalnız erkekler için mi?

Bored Ape furyasını hatırlayan var mı? Year 4000 Labs adlı bir grup tarafından oluşturulan karikatür maymunlarının JPG’lerine büyük yatırım yapanlar arasında Justin Bieber, Serena Williams, Jimmy Fallon olmak üzere birçok isim var. Kripto ve NFT dünyası bazıları tarafından benimsenip bazıları tarafından dışlanırken, trajikomik bir dönemden geçiyor. Tabii ki NFT sahiplerinin yalnız olduğu tamamen varsayımsal ve aşağılayıcı bir senaryo. Pek çok kripto yatırımcısı ve NFT koleksiyoncusu, son derece tatmin edici hayatlara veya sevgi dolu insanlara sahip olsa da görünüşe göre, NFT alanında özellikle onlar için bir flört uygulaması yaratma fikrini ortaya çıkaracak kadar yalnız kalp var. Lonely Ape Dating Club adlı uygulama, ilk olarak bu yıl Şubat ayında tanıtıldı ve Mayıs ayında kara haberi verdi: uygulama, bekleme listesinde yeterli kadar kadın olmadığından hizmet veremeyecek. 

Grimes, Pussy Riot ve Yam Karkai gibi sanatçıların çabalarına rağmen, kripto sektörü hala orantısız bir şekilde erkek. Nitekim geçen yılın sonlarında, kadın sanatçıların çalışmaları NFT satışlarının sadece %16’sını oluşturuyordu. Bir kısım Lonely Ape Dating Club’ın bir şaka olduğunu umuyordu çünkü değilse dışarıda bir sürü yalnız Ape koleksiyoncusu var. Ve belki tüm bunlardan çıkarabilecekleri bir ders var:  200.000 dolarlık maymunu bir kenara bırakıp, dışarı çıkmanın zamanının geldiği.

Nitekim söz konusu uygulama bir şakanın ötesinde değil. BuzzFeed’in haberine göre uygulama hiçbir zaman var olmadı. İnternette okuduğumuz her şeye inanmamamız gerektiğini söylemek için mükemmel bir fırsat. Lonely Ape tarafından başlatıldığına inandığımız Lonely Ape Dating Club’ta asıl fikir gerçekten kripto/NFT meraklıları için bir flört uygulamasıydı. Ancak bu bir şakaydı. Ve şaka öyle bir hale geldi ki Bored Ape Yacht Club sahiplerinin “karşılıklı fayda için daha yüksek net değerli bireylerle bağlantı kurmasına” izin verecek bir özelliğe “Coin Digger” adı verildi.

Yalnızca Bored Ape Yacht Club NFT sahiplerinin katılacağı öngörülen uygulama adeta Mean Girls’teki “You can’t sit with us” anını yaşıyor. Öte yandan, Eminem ve Madonna gibi ünlüler maymunlara sahip olduğundan, böyle bir flört uygulamasında onlarla karşılaşma fırsatını değerlendirmek isteyen pek tabii vardır. 

Tüm bu dalga geçmelere ve küçümsemelere rağmen NFT ve kripto dünyası hala zirvede. 

Görsel: Y4K Studio

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS