Y2K fashion is back! Milan Moda Haftası’nın ilk iki günü artık Y2K estetiğinden kaçışımızın olmadığını gösterirken, Diesel ve Bluemarine bu akımı kendi vizyonlarında yorumlayan iki marka oldu.

Bluemarine için ilk koleksiyonunu 2020 yılında çıkaran Nicola Brognano, kreatif direktörlüğünü yaptığı beşinci koleksiyonu Milan Moda Haftası’nda sundu. Brognano’nun Alman fotoğrafçı Helmut Newton’dan ilham aldığı bu koleksiyon, erotizm ve duyumsallıktan besleniyor. Bluemarine’in kadınsı dokunuşu biraz daha olgun bir çizgide evrilirken, seksi Y2K estetiği, alışılmış İtalyan tasarım kodlarına biraz daha oyuncu bir tavır getiriyor. 

Kısa mini etekler, vücudu saran tulumlar, bolca deri ve canlı kırmızı tonları daha çağdaş aksesuarlar ile kombinlenirken; 90’lar havası taşıyan cüretkar siluetler böylece günümüz akımlarına adapte oluyor. 

Bluemarine alışık olduğumuz romantik mirasından uzaklaşırken, markanın kodlamış olduğu kadın güçlü, seksi ve en önemlisi kendi bedenini sahiplenen bir portre çiziyor. Zaten oldukça geniş bir model yelpazesinde sunulan kıyafetler, Y2K modasının da odağında olan özgüvenli ve kendinden emin tavıra hitap ediyor.

Podyumda bir başka Y2K etkisi ise Diesel defilesinde yaşandı. Seksi, salaş ama aynı zamanda fütüristik koleksiyon, Glenn Martens’in kreatif direktörlüğünde sunuldu. Defile alanı boyunca yer alan Diesel giymiş devasa şişme figürler farklı pozlarda mekanı doldururken, bu set dizaynı seksi ama apokaliptik bir hava taşıyan tasarımlara eşlik etti. 

Bolca micro-skirt, oversize dış giyim, denim ve metalik elbiseler gördüğümüz koleksiyonda, Y2K estetiği fütüristik bir tonla sunuluyor. Metalik elbiseleri üzerinde gördüğümüz modelleri vücut boyası ile boyayarak uzaylı havasına eğilen Diesel, erken 2000’lerin pop kültürünü uzak geleceğe de taşımış oldu.