Medicom Toy İmparatorluğu

Arts & CultureFebruary 25, 2022
Medicom Toy İmparatorluğu

Medicom’un Bearbrick ürünü sanat dünyasında olduğu kadar moda dünyasında da bir ikon. 2001’de ortaya çıktığından beri hararetle arzu edilen bir koleksiyon parçasına dönüşen oyuncak, bu yüzyılın en çok konuşulanlarından.

İlginç olacak ama ayıyı ele aldığımızda aslında yetişkinler dünyasındaki hakimiyetini net bir şekilde görüyoruz. Yabancı ve yerli müzik kliplerinde oyuncak ayının sıkça kullanılmasıyla bugün ayı, sanat dünyasında olduğu kadar modada da önemli bir ikon. Akıllı bir tasarım ve reklamla, plastik bir oyuncak modern sanatın estetiğiyle insanların para biriktirerek sıraya girdiği ve popüler kültürde önemli bir yer edinen bir ikona dönüşüyor. 

İşte Bearbick de bunlardan biri. Yaklaşık 21 yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana çok arzulanan koleksiyonlardan biri olan oyuncak, plastik olmasına rağmen dünyanın en büyük moda evleri ve tasarımcılarından bazıları en son tasarımlarını ve projelerini sergilemek için ondan yararlanıyor. 

Bearbrick, 1996 yılında Japon şirketi Medicom Toy’u kuran Tatsuhiko Akashi tarafından yaratıldı. Medicom Toy’un ilk eserlerinden biri, adını ünlü film yapımcısı Stanley Kubrick’ten alan Lego benzeri bir insansı figür olan Kubrick’ti. Akashi, organizatörlerin katılımcılara hediye olarak dağıtabilecekleri bir oyuncak yapmak için Tokyo’daki 2001 Dünya Karakter Konvansiyonu için Bearbrick’i yarattı ancak organizatörler kısa sürede yüzlerce oyuncak istedi. Akashi de 2000’de yüzüncü yılını kutlayacak oyuncak ayılardan ilham alarak bir Kubrick’in vücuduna bir ayının kafasını yerleştirme fikrini buldu. O zamandan beri Medicom Toy, Cadılar Bayramı ve Noel gibi özel günlerin yanı sıra Winnie the Pooh, Avengers ve Star Wars gibi çizgi film ve çizgi karakterlerine koleksiyonunda yer veriyor. Özel Bearbrick üretimleri için Medicom Toy; Chanel, Nike Hermès, Comme des Garçons ve Levis gibi birçok önemli moda ve sokak giyim markasıyla ortaklık kurdu.

Plastikten oluşan ve neredeyse bir anahtarlık kadar olan oyuncaklar, dünyanın en büyük şirketleriyle aşık atabiliyor. Buna kesinlikle katkıda bulunan etmenler var: tasarımının benzersizliği ve sınırlı sayıda üretilmesi. Bearbrick’ler boş bir tuval veya herhangi bir oyunda karakterinizi istediğiniz gibi giydirmek gibi. Birçok farklı çeşidi bulunan oyuncaklardan tabii ki hemen fark edileni KAWS. En nadide Bearbricks’ler arasında ise 2007’de Karl Lagerfeld tarafından yapılan tasarım. Sadece 1.000 parça üretildi ve lüks moda markasının mağazalarında sergilendi.

Farklı tasarımları estetik olarak insanı ne kadar tatmin eder tartışılır ancak kendine has stiliyle 21.yüzyılın koleksiyonerlerin favorisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS