Metaverse ile Modanın Dijital Realitedeki Yeri

FashionDecember 13, 2021
Metaverse ile Modanın Dijital Realitedeki Yeri

İnternet çağının son mirasçısı olan Metaverse, teknolojiyi kullanma şeklimizin bir sonraki adımını temsil ediyor. Metaverse markalar ve şirketler için yaratıcılık ile birleşerek büyük fırsatlara yol açacak bir kapı olarak görülürken, kendimizi dijital dünyada yansıtmaya olanak veren bu evrende acaba moda sektörünün yeri nedir?

Son zamanlarda herkesin dilinde olan Metaverse kelimesini tam olarak açıklamak çok kolay değil. “The Godmother of Metaverse” olarak bilinen sanal gerçeklik uzmanı Cathy Hackl, bu yeni teknolojiyi “fiziksel ve dijital yaşamlarımızın bir birleşimi” olarak tanımlıyor. “Bazı yönlerden bunu internetin ellerimizdeki, masalarımızdaki ya da duvarlarımızdaki dikdörtgen ekranlardan özgürleşmesi olarak da görebiliriz.” diye ekliyor. Kısaca söylemek gerekirse Metaverse, şu an kullandığımız internetin 4D versiyonu. Baktığın ya da izlediğimiz değil, daha çok içinde bulunduğumuz internet olarak da düşünebiliriz. Bu yaratılan evren, birbirimizle nasıl bağlantıya geçtiğimiz, nasıl çalıştığımız, giyindiğimiz ya da yaşadığımız gibi çeşitli olguları da dönüştürecek önemli bir adım.

Tıpkı günlük hayatımızda olduğu gibi, kendimizin dijital temsilini oluşturacağımız Metaverse’de de, sahip olduğun ev, tasarımcı kıyafetler, kozmetik ve aksesuarlar gibi statü sembolleri oldukça önemli bir yere sahip olacak. Gerçek realitemizde moda kişisel ifadede büyük bir rol oynadığı için, Metaverse‘deki dijital avatarlarımız için de moda sektörünün bu sanal gerçeklikte varlığı tamamen gerekli. İşte bu nedenle, moda şirketleri ve markalar da bu yeni ve özel dijital giyim endüstrisine girme şansı elde ediyor. Bu evrende online shopping yapıyor olsak da, bu bizim bildiğimiz web sitelerinde dolaşıp sepetimizi doldurduktan sonra ürünlerin teslimini beklemeye pek benzemiyor. Çünkü Meta veri tabanında dijital avatarımızın görünüşünün parasal değeri de hesaba katılması gereken bir olgu. Moda şirketleri, teknoloji devleri ile birleşerek farklı maddi durumdaki kişiler için dijital markalar yarattı. Meta verilere yüksek seviyede yatırım yapan kişiler, kendi dijital mülkiyetlerine sahip olabilmekle birlikte, gerçek dünyada var olmayan dijital şirketler ile bu sayede iş yapabilecek.

Geçtiğimiz aylarda Balenciaga dijital moda koleksiyonu için iş birliklerini açıklarken, Burberry online oyun platformlarında kıyafetlerini sergileyeceğini, Gucci ise hayranlarının ilgisini çekebilecek bir NFT film koleksiyonu çıkardığını açıkladı. İnsanların sanal mağazalarda ürün deneyebilecekleri, avatarları ile konserlere gidebilecekleri ve bu deneyimleri gerçek dünyaya taşıyabilecekleri Metaverse, moda sektörüyle de güçlerini birleştirerek özellikle Z jenerasyonuna sosyallik, oyun, alışveriş ve daha birçok alanda yeni bir potansiyel sunmayı vadediyor.

Author: Dilan Günaçtı

RELATED POSTS