Memory and Continuity: A Selection from The Huma Kabakci Collection

NewsFebruary 23, 2016
Memory and Continuity: A Selection from The Huma Kabakci Collection

Pera Müzesi 24 Şubat – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında koleksiyonerliği ele alan “Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisini sunacak. Türkiye’de az sayıda bulunan, belli bir bilinç ve süreklilikle oluşturulan koleksiyonların önde gelenlerinden birini kapsamlı bir biçimde gözler önüne seren ve tematik bir seçkiyle hazırlanan sergi, farklı kuşakların koleksiyonerliğe bakışına ışık tutacak.

Sergi, iki kuşak tarafından sürdürülen, modern ve çağdaş sanat eserlerini içeren nitelikli özel bir koleksiyonu içeriyor. Sergi ile koleksiyonun bütüne ait iç tutarlılığına, farklı kuşaklardan aldığı katkılara, dönem dönem tarihsel bir nesnellikle yaşadığı dönüşümlerine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Küratörlüğünü Huma Kabakcı ve Esra Aliçavuşoğlu’nun yaptığı sergi, Türkiye’den ve dünyadan 45 sanatçının 70’e yakın yapıtını bir araya getiriyor. Bu sanatçılar arasında Aliye Berger, Sabri Berkel, Mübin Orhon, Sarkis, Canan Tolon, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Canan Dağdelen gibi dikkat çekici pek çok isimin yanı sıra Joseph Beuys, Damien Hirst, David Hockney, Max Ernst gibi çağdaş sanatın önde gelen imzaları da öne çıkıyor.

“Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi beş bölümden oluşuyor. Serginin ilk adımını oluşturan “Hafıza” bölümü koleksiyonun odağında yer alan geçmişten beslenerek geleceğe yansıtmalar yapıyor. “Formları Şekillendirmek” yoğun ve belirgin bir biçimde forma odaklanan işleri biraraya getiriyor.“Akışkan Kimlikler” bölümünde, son yüzyılda sanatçıları belki de en fazla meşgul eden kimlik konusuna odaklanmış işler sergileniyor. “Modernite” bölümünde yer alan eserlerModerni İnşa Etmek, Moderni İfşa Etmek alt başlıklarıyla çerçeveleniyor. “Yüz Yüze” ise serginin son bölümünü oluşturuyor.

Author: Tutku Çetinkaya

RELATED POSTS